برو به محتوای اصلی

انواع راه‌های مقابله با همسرآزاری کدامند؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

همسرآزاری جنسی

این نوع همسرآزاری، زمانی است که یکی از زوجین، نیاز بیش از حد جنسی دارد و از همسر خود، طلب رابطه به تعداد دفعات زیاد می‌کند. حتی در مواقعی در صورت مخالفت همسر، به خشونت و اجبار متوصل می‌شود. این نوع همسرآزاری، باعث رابطه جنسی خشن و پرخاشگرانه می‌شود که هم از نظر جنسی و هم روحی به فرد آسیب وارد می‌کند.

همسرآزاری جسمی

این همان کتک زدن و برخوردهای خشن فیزیکی با همسر است. البته ممکن است این نوع آزار، همراه با پرخاشگری نباشد اما باعث آسیب بدنی همسر شود.

همسرآزاری روحی و روانی

شایع‌ترین و عمده‌ترین نوع همسرآزاری زمانی است که یکی از زوجین، با حرف‌ها، کنایه‌ها، تحقیر و توهین، تهدید به جدایی یا به اجرا گذاشتن مهریه همسر خود را آزار بدهد. فرد با بی‌توجهی، تمسخر و رفتارهایی از این دست، روان همسرش را آزرده و مکدر می‌کند.

همسرآزاری مالی

فرد با در مضیقه مالی گذاشتن شریک زندگی‌اش، او را از خواسته‌هایش دور کرده و آزار می‌دهد. خرید نکردن، عدم رسیدگی به نیازهای مالی، اجازه ندادن به کار کردن و استفاده از منابع مالی برخی از انواع همسرآزاری است.

راه‌های مقابله با همسرآزاری

معمولا زنان بیشتر قربانی همسرآزاری هستند. زنان به دلیل تهدیدهای همسر، عدم حمایت خانواده، نداشتن استقلال مالی، نیازهای روحی و جسمی و نگرانی از طلاق معمولا نسبت به رفتارهای آزاردهنده همسرشان واکنش نشان نداده و شکایتی مطرح نمی‌کنند. البته امروزه برخی زنان با اهرمی به نام مهریه، همسرشان را مورد آزار قرار داده و از آنها سو استفاده‌های مختلفی می‌کنند.

اولین و بهترین راه مقابله با همسرآزاری، این است که پیش از ازدواج در انتخاب همسر مناسب دقت کامل و کافی به خرج دهید. عدم توجه به ملاک‌های لازم برای ازدواج، ازدواج‌های اجباری، بی‌توجهی به مشاوره پیش از ازدواج و تحقیق نکردن درباره همسر آینده، برخی از اشتباهاتی است که به مرور زمان باعث همسرآزاری و نهایتا جدایی می‌شود.

حضور در نهادهایی که حامی حقوق همسران آسیب‌دیده است، یکی دیگر از راه‌های مقابله و کنترل همسرآزاری می‌باشد. این نهادها می‌توانند با بالا بردن سواد فرهنگی، سخت‌گیری در مشاوره‌های پیش از ازدواج، کنترل ازدواج‌های اجباری و ازدواج زیر سن قانونی، حضور و ارائه خدمات مشاوره روانشناسی در صورت بروز مشکل، آموزش مهارت‌های حل مسئله به کنترل و برطرف کردن مشکلات خانوادگی و زناشوئی کمک کنند.

منبع: همسرآزاری | علل، انواع و راه‌های مقابله با همسرآزاری۷

۵