برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

بهترین و بدترین حالت خوابیدن در دوران بارداری کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

کدام حالت‌های خوابیدن برای زن باردار مناسب نیست؟

در دوران بارداری حالت خوابیدن بسیار مهم و گاهی اوقات حساس است. به همین منظور بهترین و بدترین حالات خوابیدن را در ادامه بیان کرده‌ایم:

زنان باردار طاق‌باز نخوابند

پس از ماه پنجم، به پشت خوابیدن قطعا بهترین حالت نیست. خوابیدن به پشت باعث فشار روی آئورت و سیاهرگ پایینی شده و راه رگ‌هایی که خون را از پاها به قلب می‌رسانند را تنگ می‌کند. فشار روی این رگ‌ها گردش خون در بدن شما و نوزاد را آهسته می‌کند. همچنین ممکن است در نیمه‌های شب با نفس تنگی از خواب بپرید؛ این اتفاق مانع از رسیدن اکسیژن کافی به مغز و جنین می‌شود. خوابیدن به پشت، باعث فشار شکم روی کمر و پشت شما شده و روده را پایین می‌آورد، این وضعیت گوارش شما را به هم می‌زند.

هرگز روی شکم نخوابید

بسیاری از مادران، قبل از بارداری عادت به خوابیدن روی شکم داشتند، در دوران بارداری ترک این عادت برای آنها سخت است. بنابراین باید قبل از تصمیم به بارداری، تلاش کنید که عادت خود را تغییر دهید تا در دوران بارداری به مشکل بی‌خوابی بر نخورید. خوابیدن روی شکم، باعث می‌شود به رحم در حال رشد و حتی سینه‌های شما فشار وارد شود. پس پیش از بارداری بهترین حالت خوابیدن را تمرین کنید.

بهترین حالت خوابیدن در دوران بارداری چیست؟

خوابیدن روی پهلوی چپ، بهترین حالت خوابیدن در دوران بارداری است. این مورد امن‌ترین حالت برای جنین و مادر است که به رشد شکم شما بیشترین کمک را می‌کند.

خوابیدن روی پهلوی چپ، گردش خون را بهبود می‌بخشد و مواد مغذی خون را در یک مسیر ساده‌تر و سریع‌تر برای تغذیه جنین، به جفت هدایت می‌کند. همچنین خوابیدن به سمت پهلوی چپ، باعث کاهش فشار روی کبد خواهد شد. به طور کلی خوابیدن به دو طرف پهلو خوب است، اما خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است.

منبع: بهترین حالت خوابیدن برای زنان باردار۳۵