برو به محتوای اصلی
ناشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

کتاب‌های روانشناسی ازدواج کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

این نقش‌ها واقعی است؛ نقش‌های زناشویی| سید مهدی خطیب| مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

این کتاب با توجه به نقش اعضای خانواده، نقش‌های والدینی، همسری، خواهری و برادری نوشته شده است. نقش‌ها در نهاد خانواده نشان‌دهنده وظایف فرد و انتظاراتی ست که دیگران می‌توانند از او داشته باشند. این کتاب به صورت اختصاصی به نقش همسر در خانواده پرداخته است. نقش‌های زناشویی در صورتی که هماهنگ رفتار کنند و وظایف و مسئولیت‌های خود را بدرستی شناخته و عمل کنند، از به وجود آمدن بسیاری از تعارضات پیشگیری می‌کنند.

در بخش ابتدایی این کتاب به نقش پرداخته شده و کارکردها و ویژگی‌های مردان و زنان را بررسی کرده است. کارکردها و ویژگی‌های زنان عبارتند از: مراقبت کنندگی، عشق‌ورزی، ارتباط‌مداری و پرورش‌دهندگی. کارکردها و ویژگی‌های مردان نیز عبارتند از: اقتدارطلبی، مهیاکنندگی، حمایتگری و هدف‌مداری.
 

مهارت‌های زندگی زناشوئی|  متیو مک‌کی، پاتریک فانینگ، کیم پالگ | نسل نواندیش‏

یکی از بهترین کتاب‌هایی که برای کمک به مهارت‌های زناشویی نوشته شده است و راجع به ارتباطات بین فردی است، کتاب مهارت‌های زندگی زناشوئی است. این کتاب توسط سه نویسنده توانمند در این حوضه نوشته شده است. این کتاب مشکلات معمول در زندگی زناشوئی را بیان کرده و راه‌های برخورد با آن‌ها را به شما می‌آموزد.

نکاتی که می‌توانم از این کتاب بیان کنم:

این کتاب به نوعی یک کتاب تخصصی و در عین حال کاربردی و قابل فهم برای عموم است.

چگونه رابطه زناشویی خود را نجات دهیم؟ | فیلیپ مک گراو – غلامحسین خانقایی | نسل نواندیش | 423 صفحه

این کتاب برای افرادی که هنوز نامزد هستند، بهتر است، هرچند که عنوان به شکلی است که انگار برای پس از واقعه نوشته شده است. فراموش نکنید مشکلات یک شبِ به این وخامت نمی‌رسند و در بیشتر موارد گذشت زمان سبب می‌شود شکاف میان زوجین عمیق شده و به یک تهدید تبدیل گردد. در این کتاب شما می‌آموزید با توجه به تفاوت‌هایی که دارید، بتوانید روابط خود را مدیریت کنید.

نویسنده این کتاب –دکتر فیل- از تجربه زیادی برخوردار است و کتاب خود را با زبان ساده و صمیمانه‌ای نوشته است. مترجم این کتاب نیز –جناب خانقایی- توانسته است با نثر روان و صمیمانه‌ای، این کتاب را در اختیار شما قرار دهد.

آموزش مهارت‌های ارتباط زناشویی حرف زدن و گوش دادن به همدیگر|  شراد میلر، فیلیس میلر و... | رشد‏

از بهترین کتاب‌هایی که می‌توانیم برای همسران و رفع مشکلاتشان در زندگی زناشوئی توصیه کنیم، کتاب مهارت ارتباط‌گیری زناشوئی است که به مهارت حرف زدن و مهارت گوش کردن به همدیگر پرداخته است. شما در این کتاب با یک دسته‌بندی مناسب از ارتباط روبرو هستید که به شما کمک می‌کند تا ارتباط را به دو مولفه نگرش و رفتار تقسیم کنید.

منبع : کتاب‌های ازدواج | معرفی کتاب‌های روانشناسی ازدواج۶