برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس

کودک را تشویق کنید با ترس‌هایش روبه‌رو شود

در موقعیت استرس‌زا بدن بین 45-20 دقیقه در شرایط تنش‌زا باقی می‌ماند و بعد از آن به یک آرامش نسبی می‌رسد. رویارویی کودک با ترس‌هایش باید به تدریج و طبق اصول انجام شود. برای این منظور می‌توانید از راهنمایی یک متخصص استفاده کنید. در این فرآیند رفتارهای شجاعانه کودک خود را تقویت کنید. زمانی که به تدریج کودک با ترس‌هایش مواجه می‌شود او را تحسین کنید، در آغوش بگیرید یا هدیه‌ای کوچک به او بدهید در نتیجه کودک تشویق می‌شود این کار را بیشتر انجام دهد.

توقعات بیشتر از سطح توانایی کودک نداشته باشید

کمال‌گرایی برخی از والدین باعث می‌شود که انتظارات بیش از حدی از کودک خود داشته باشند. بچه‌ها در مدرسه مجبور می‌شوند برای گرفتن نمره خوب و راضی کردن والدین خود درس بخوانند بدون آن که بتوانند به فعالیت‌های مورد علاقه‌شان بپردازند. برخی والدین بر این باورند که فرزندشان حتما باید در زمینه‌های مختلف ورزشی، درسی و هنری موفق باشد، این انتظارات بالا فشار و استرس زیادی به کودک وارد می‌کند. والدین فراموش می‌کنند که کودک باید بچگی کند. کودک را تشویق کنید تلاش خود را بکند ولی اگر در کاری موفق نشد نشان دهید که او را در هر صورت می‌پذیرید و دوست داشتن شما مشروط به موفقیت‌های او نیست.

تمرکز بر جنبه‌های مثبت کودک

زمانی که به جنبه‌های مثبت کودک توجه می‌کنید، به کودک خود می‌آموزید که به جای داشتن نگرش منفی و دیدن نیمه خالی لیوان به جنبه‌های مثبت خود و موقعیت‌ها توجه داشته باشد. خاطرات خوبی که با او داشتید را مرور کنید، او را به خاطر جنبه‌های مثبت شخصیت و کارهای خوبی که انجام می‌دهد تشویق کنید. در این شرایط انتقاد از دیگران و خودسرزنشی در کودک کاهش پیدا می‌کند.

برنامه‌ریزی برای تفریح و سرگرمی با کودک

کودکان به تفریحات و سرگرمی‌هایی نیاز دارند که صرف نظر از کسب موفقیت، فقط از آن لذت ببرند. ساعاتی از شبانه روز را به تفریح و سرگرمی با کودکتان اختصاص دهید. بازی کردن با اسباب بازی‌ها، نقاشی کشیدن یا ورزش‌هایی که حس رقابت‌جویی در آن‌ها وجود نداشته باشد مانند یوگا می‌تواند در کاهش استرس موثر باشد.

انجام فعالیت‌های خود مراقبتی همراه با تفکر مثبت 

بچه‌ها بسیاری از فعالیت‌ها را از والدین‌شان یاد می‌گیرند و تقلید می‌کنند، پس اگر به بهزیستی روانی خودتان اهمیت دهید، مراقبت از روان خود، در وجود او هم نهادینه می‌شود. پس زمانی که شما به فعالیت‌های خود مراقبتی بپردازید و به نیازهای خودتان توجه داشته باشید کودک‌تان نیز دوست داشتن خود را می‌آموزد.

ساعات خواب کودک را تنظیم کنید

زمان خواب کودکتان را به گونه‌ای تنظیم کنید تا بتواند صبح به راحتی بیدار شود. اگر در خوابیدن مشکل دارد می‌توانید نیم ساعت قبل از خواب داستانی برایش تعریف کنید. داشتن خواب کافی در کاهش استرس نقش به سزایی دارد.

منبع: درمان استرس در کودکان۶۹

۲
نمایش سوال