برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس

برگ، گل‌ها و دانه‌های گیاه تاتوره حاوی الکالوئید‌های هیوسیامین، آتروپین و اسکوپولامین می‌باشد که می‌تواند آرام‌کننده تشنج باشد. فرآورده‌های دارویی این گیاه، به عنوان ضد درد و مسکن مورد استفاده دارد. ماده آتروپین این گیاه باعث گشاد شدن مردک چشم و کاهش بزاق دهان می‌شود. همچنین گیاه تاتوره برای کنترل دفع ادرار، نفخ معده، کاهش بیش تعریقی و تسکین حملات آسم مفید است.

عصاره دانه و میوه تاتوره برای رفع شوره سر و جلوگیری از ریزش مو، جوشانده آن برای رفع ورم‌های بیماری استسقا و پماد آن برای ترمیم و تسکین زخم و سوختگی موثر است.

احتیاط‌ها برای گیاه تاتوره

هرگز دانه‌های تاتوره را در دسترس کودکان قرار ندهید، خطر مرگ در اثر مصرف این گیاه برای کودکان بیشتر است. جوشانده این گیاه اعصاب ارادی انسان را برای مدتی غیر ارادی کرده مصرف زیاد آن باعث مرگ می‌شود. برخی از تاثیرات فیزیکی این گیاه عبارتند از:

_ سنگین شدن بدن

_ بی‌اختیاری بدن

_ بالارفتن حساسیت بدن

_ درد مفصلی

_ افزایش یا کاهش بیش از حد ادرار

_ گشاد شدن مردمک چشم

_ تغییرات ضربان قلب (نامنظم شدن و سریع شدن)

_ یبوست

_ افزایش دمای بدن و فشار خون

_ عرق کردن

_ گرفتگی عضلات

_ بی‌قراری و دلتنگی

اثرات شناختی سوء مصرف تاتوره

برای مصرف تاتوره، برگ‌های آن را خشک کرده و به صورت تدخینی شبیه به سیگار می‌کشند. هدف از مصرف رسیدن به تغییرات حالات ذهنی به خصوص توهم و هذیان است. تغییرات گزارش شده در تفکر و ذهن معمولا به اشکال زیر اتفاق می‌افتد:

1- هیجانات سرکوب شده

2- فراموشی

3- اضطراب

4- علائم افسردگی

5- خستگی

6- گیجی

7- هذیان‌های پرخاشگرانه و توهم

8- سرکوب احساسی

9- ناتوانی در دیدن و شنیدن افراد

توجه: تاتوره فقط به صورت فرآوری شده توسط پزشکان و متخصصان داروساز، قابل مصرف است و هرگونه مصرف آزاد و سرخود، خطر مرگ و مسمومیت را دارد.

منبع: تاتوره گیاهی سمی یا ماده‌ای مخدر؟۷۲

۲
نمایش سوال