برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

پردازنده‌های اینتل و AMD چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در چند سال گذشته معمولا پردازنده‌های اینتل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفتن ولی بعد قضیه انقلاب AMD و ارائه مدل AMD Ryzen و بعد از اون Thread-ripper کلا دیگه از زیر سایه اینتل به نظرم دراومده و با نصف قیمت یه اینتل 4 یا هشت هسته‌ای راحت میشه یه AMD Ryzen غول خرید (16 هسته‌ای).

 از نظر کارایی هم AMD با ارائه مدل‌های 16 هسته‌ای یه گام رو به جلو برداشته و قضیه گرمای تولیدی رو هم تا حدی تونسته کنترل کنه (با استفاده از تکنولوژی‌های جدید داخل سیستم کولر). تراشه‌های اینتل نسبت به هر هسته عملکرد بهتری دارند و ای‌ام‌دی نیز سعی می‌کند با قیمت یکسان هسته‌های بیشتری ارائه دهد.

از نظر اورکلاک و سرعت هم AMD باز هم تونسته توی رنج قیمت مناسب بسیار بهتر عمل کنه.

در بحث گیمینگ طراحی پردازشگر گرافیکی یکپارچه ابتدا باعث برتری پردازنده‌های اینتل نسبت به پردازنده‌های AMD شده بود ولی AMD با عرضه پردازنده Ryzen 5 2400G که به تراشه گرافیکی قدرتمند وگا ۱۱ تجهیز شده بود، اینتل را شکست داد. در مقابل این شکست اینتل اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ یک پردازشگر گرافیکی را برای گیمرها عرضه خواهد کرد.

مقایسه بعضی از مدل‌های پردازنده‌های AMD و اینتل
مقایسه بعضی از مدل‌های پردازنده‌های AMD و اینتل

تراشه‌های گران‌قیمت ای‌ام‌دی در برابر تراشه‌های گران‌قیمت اینتل برای کارهای روزمره خروجی‌های چندان متفاوتی ایجاد نمی‌کنند. تفاوت‌های کاملاً مشخصی در حالت‌های خاص و بنچمارک‌ها وجود دارد اما امروزه مانند گذشته پردازنده دیگر به عنوان یک شاخص عملکرد رایانه مطرح نمی‌شود. پردازنده‌های ای‌ام‌دی به‌خصوص در محدوده با قیمت متوسط و پایین ارزش خرید بالاتری نسبت به تراشه‌های اینتل دارند. به طور عکس پردازنده‌های اینتل هسته‌های منفرد قوی‌تری دارند و عملکرد بازی آنها حتی نسبت به پردازنده‌های قدرتمند ترادریپر ای‌ام‌دی بالاتر است. در عوض افرادی که به دنبال استفاده از برنامه‌هایی باشند که به طور کامل از چندهسته‌ای پشتیبانی می‌کنند بهتر است از پردازنده‌های مدرن ای‌ام‌دی استفاده کنند.

در نهایت انتخاب پردازنده از میان گزینه‌های مختلفی که از سوی اینتل و AMD ارائه می‌شود تا حد زیادی به نیاز و اولویت‌های شخصی بستگی دارد.

پردازنده - اینتل یا AMD - جدول