برو به محتوای اصلی
سوال
خواب
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

بهترین حالت خوابیدن کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

خوابیدن به حالت شکم

در وضعیت خوابیدن روی شکم، گردن و ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار ندارند، همین قضیه موجب گردن‌درد و کمردرد می‌شود. با فشار بر اعصاب در حالت خوابیدن روی شکم، کرختی، سوزش و درد عصبی در این نواحی بیشتر می‌شود. پس حالت خواب خود را عوض کنید. اگر قادر به ترک این عادت نیستید، پیشانی خود را روی بالشت بالا نگه دارید تا سر و ستون فقرات در وضعیتی طبیعی قرار گرفته و فضای تنفسی مناسبی داشته باشید. خوابیدن روی شکم باعث کمتر شدن خر و پف می‌شود.

شخصیت‌شناسی: از نظر محققین افرادی که در این وضعیت می‌خوابند، معمولا رک و پرحرف بوده و اهل بیرون رفتن و اجتماعی هستند. این افراد زیاد انتقادپذیر نیستند.

خوابیدن در وضعیت سرباز

تقریبا 8 درصد افراد به حالت سرباز (به پشت و قرار دادن بازوها به سمت پایین و نزدیک به بدن) می‌خوابند. این وضعیت برای افرادی که خر و پف می‌کنند اصلا توصیه نمی‌شود، چرا که مانع از خواب راحت در طول شب می‌گردد. خوابیدن به پشت، باعث ایجاد درد در ناحیه پایین کمر یا بدتر شدن درد کمر می‌شود.

از مزایای خوابیدن در حالت سرباز؛ قرار گرفتن سر و گردن و ستون فقرات در وضعیت طبیعی است. در این حالت احتمال درد گردن کاهش می‌یابد.

شخصیت‌شناسی: از نظر محققین افرادی که به صورت سرباز می‌خوابند، دارای شخصیتی آرام و تودار بوده و معمولا اطرافیان به داشتن ارتباط با آن‌ها علاقه دارند.

خوابیدن در وضعیت ستاره دریایی

5 درصد از مردم به پشت خوابیده و شبیه یک ستاره دریایی، بازوها را بالای سر می‌برند. این افراد مانند دیگر افرادی که به پشت می‌خوابند مستعد خر و پف کردن و دیگر مشکلات اشاره شده هستند.

شخصیت‌شناسی: روانشناسان شخصیت افرادی را که به حالت ستاره دریایی می‌خوابند را یک شنونده خوب توصیف می‌کنند. این افراد دوست ندارند در مرکز توجه باشند، اما در عین حال بسیار یاری‌دهنده می‌باشند.

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو پرطرفدارترین حالت خوابیدن است. افراد در این وضعیت مانند یک جنین خود را جمع کرده و پاهای خود را خم می‌کنند. زنان بیشتر در این حالت می‌خوابند. این روش برای زنان باردار بسیار مناسب بوده و جریان خون‌رسانی به جنین را تسهیل می‌کند.

خوابیدن به پهلو خرو پف را کاهش می‌دهد. اما اگر مبتلا به آرتریت هستید، این حالت ممکن است برای شما باعث درد شود. جمع کردن خود و خوابیدن در این حالت به دلیل محدود شدن دیافراگم مانع از تنفس عمیق می‌شود. اگر خوابیدن در این حالت باعث درد در ناحیه لگن‌تان می‌شود، می‌توانید با قرار دادن بالشی بین زانوها، این فشار را برطرف کنید.

شخصیت‌شناسی: این افراد خیلی خون‌گرم، دارای رفتاری دوستانه، از درون حساس و از بیرون محکم و محافظت شده به نظر می‌رسند.

منبع: بهترین حالت خوابیدن۳۶۷