برو به محتوای اصلی
۲ سال پیش پرسیده شده

چرا باید یک ساختمان هوشمند داشته باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

این روزها مصالح اولیه ساخت ساختمان، فراتر از آجر و سیمان و… شده، و تجهیزات تکنولوژیک و ارتباطی می‌توانند با حضور در ساختمان‌ها، در بهبود کیفیت و شرایط محل سکونت و کار کمک کنند. شاید پاسخ این سوال ساده باشد؛ اما بد نیست با دقت بیشتری به آن پاسخ دهیم. واقعیت آن است که ما باید در یک ساختمان هوشمند به کار و زندگی بپردازیم؛ چراکه جهان در حال تغییر است. در واقع اگر تا دیروز ساختمان هوشمند یک امکان جذاب برای ساختمان‌ها بود؛ این روزها بیشتر از هر زمانی تبدیل به یک ضرورت انکارناپذیر شده است. 

smart building

راحتی و رفاه بیشتر

اولین هدف ساختمان هوشمند افزایش راحتی و رفاه ساکنان است. دنیای مدرن و مصرفی امروزی استفاده از هر چیزی را برای بهره بردن از رفاه و آسایش تشویق می‌کند؛ و تکنولوژی از مظاهر مدرن این جهان است. هوشمند سازی خانه‌ها فراتر از آنچه تصور می‌کنید؛ موجب راحتی، رفاه و آسایش شما خواهند شد.

اگر پیش از این با خانه هوشمند آشنا نباشید؛ احتمالا از امکاناتی که این سیستم در اختیار شما می‌گذارد، شگفت‌زده خواهید شد. ساختمان هوشمند سبک زندگی شما را دچار تغییر می‌کند. شما تقریبا می‌توانید کنترل هر چیزی را در خانه هوشمند از راه دور و نزدیک انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید چراغ‌ها و سیستم گرمایش و سرمایش خانه را از طریق موبایل خود و با اتصال به شبکه تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید رویه‌های مشخصی را برای انجام بعضی از فعالیت‌های روتین تعریف کنید. مثلا تنظیم کنید که کتری برقی به صورت اتوماتیک در ساعت هفت و سی و پنج دقیقه صبح روشن شود. فراتر از موارد گفته شده سیستم ساختمان هوشمند می‌تواند به عوامل مختلفی واکنش هوشمند نشان دهد. به عنوان مثال میزان نور چراغ‌ها را می‌تواند بر اساس میزان نور محیط کم و زیاد کند؛ تا نور محیط همیشه در میزان مشخصی تنظیم شود.

امنیت

ساختمان هوشمند تنها برای انجام بعضی فعالیت‌های ساده و جذاب نیست. این روش می‌تواند در امور مهم‌تری از جمله افزایش امنیت ساختمان موثر باشد. دوربین‌های مداربسته، قفل‌های هوشمند، سیستم‌های کنترل تردد، سیستم‌های هشدار که در صورت باز و بسته شدن درب پیام می‌دهد و… از جمله موارد مهمی هستند که به کمک هوشمندسازی خانه‌ها می‌توانند امنیت شما را افزایش دهند. به عنوان مثال تصور کنید که شما می‌توانید به کمک گوشی تلفن همراه و از راه دور، درب خانه را قفل کرده و یا باز کنید.

اما این مورد تنها مزیت امنیتی سیستم ساختمان هوشمند نیست؛ بلکه بر اساس خلاقیت‌های گوناگون، می‌توانید از آن با اهداف مختلف استفاده نمایید. سیستم‌های هشدار آتش‌سوزی، زلزله، نشت گاز و… از جمله مواردی هستند که از این طریق موجب افزایش امنیت خانه‌های هوشمند می‌شوند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

هزینه‌های مصرف انرژی در همه جای جهان بالاست. این عدد روز به روز نیز بالاتر می‌رود. طوری که می‌توان یکی از هزینه‌های اصلی هر خانه را، قبوض مختلف دانست. مصرف انرژی در ایران اگرچه تا چند سال گذشته پایین بود؛ اما این روزها با برداشته شدن یا کاهش سوبسیدهای دولتی، بسیار افزایش پیدا کرده است. سیستم ساختمان هوشمند، به کمک لامپ و ترموستات هوشمند می‌تواند تا حدود زیادی در کاهش هزینه‌های مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. به عنوان مثال تصور کنید که می‌توانید به جای روشن نگه داشتن کولر در ساعاتی از روز که خانه نیستید؛ آن را طوری تنظیم کنید که یک ساعت قبل از بازگشت شما روشن شود.

اگر هنوز هم تصور می‌کنید که هوشمندسازی ساختمان ویژگی‌های زیادی در اختیار شما قرار نمی‌دهد؛ پیشنهاد می‌کنیم به سایر مقالات وب‌سایت خانه هوشمند۳۰ مبنا مراجعه کنید.