برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چگونه با بیمار در حال مرگ صحبت کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

دنبال کردن خواسته‌های بیمار

همواره می‌توان از شخص بیمار پرسید که در آن لحظه دوست دارد با چه کسی صحبت کند، در مورد چه موضوعی می‌خواهد صحبت کند، چه فیلمی دوست دارد ببیند یا دلش می‌خواهد به چه آهنگی گوش کند. معمولا بیمار در این شرایط نیاز به کسی دارد که بتواند با او درد دل کند. هنگامی که بیمار از خستگی از بیماری یا میل رفتن به خانه صحبت می‌کند، می‌توان از او خواست تا بیشتر در این باره صحبت کند تا فشارهای روحی او تخلیه شود. در این حالت شنونده باید با صبر و توجه زیاد به حرف‌های بیمار دقت کند.

صحبت در مورد نزدیک بودن زمان مرگ شخص

برخی ترجیح می‌دهند تا آخرین لحظات از صحبت در مورد نزدیک بودن مرگ بیمار پرهیز کنند که در برخی اوقات درست می‌باشد. اما در بسیاری موارد بیمار نیاز دارد تا در مورد این اتفاق مهم پیش رو با افرادی که ارتباط نزدیکی با آنها دارد صحبت کند. در این حالت صداقت و رک بودن برای بیمار اهمیت دارد. برای احساس راحتی بیشتر، بهتر است تنها یک نفر در کنار بیمار حضور داشته باشد و دراین باره با او صحبت کند.

بخشیدن اتفاقات ناگوار گذشته

معمولا شخص در لحظات پایان زندگی، مواردی که مرتکب اشتباه شده یا به افرادی بدی کرده را به یاد می‌آورد و احساس پشیمانی به او دست می‌دهد. در این هنگام افراد نزدیک به بیمار با بیان اینکه او را به خاطر ناگوار گذشته که بین آنها رخ داده می‌بخشند و نیز درخواست متقابل نزدیکان از فرد برای اینکه آنها را ببخشد، می‌تواند احساس آرامش خاصی در بیمار به وجود آورد. حتی افراد خانواده یا دوستان نزدیک به بیمار که از گذشته او به خوبی اطلاع دارند، می‌توانند با فرد یا افرادی را که با بیمار اختلاف داشته‌اند صحبت کنند و از آنها بخواهند تا به ملاقات بیمار بیایند و اختلاف موجود را حل کنند. هرگونه احساس جبران اشتباه به بیمار روحیه‌ای مضاعف می‌دهد.

منبع: چگونه با بیمار در حال مرگ صحبت کنیم؟۵۶