برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چرا در آیفون خیلی از برنامه‌ها trust و verify نمی‌شوند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

نیما فیروزآبادی
مهماندار هواپیما

در حال حاضر اپل گواهی توسعه‌دهندگان سازمانی را برای استفاده‌کنندگان آن محدود ساخته است. به این دلیل است که بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی که از این گواهی استفاده می‌کردند، از کار افتاده‌اند. این گواهی‌ها که در اصل روشی برای عرضه اپلیکیشن‌ها در خارج از فضای اپ‌استور است و به سازمان‌ها اجازه می‌دهد اپ‌های سازمانی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. از جمله اپلیکیشن‌های پرکاربردی که مسدود شده می‌توان به اسنپ، تپسی، آپ و... اشاره کرد.

پیامی که کاربران پس از این محدودیت مشاهده می‌کنند.
پیامی که کاربران پس از این محدودیت مشاهده می‌کنند.

هدف اصلی گواهی سازمانی این است که شرکت‌ها اپلکیشن‌های خود را با کارمندان به اشتراک بگذارند؛ بدون اینکه نیاز باشد آنها را به شکل عمومی در اپ‌استور منتشر کنند. این گواهی قرار نیست برای استفاده‌هایی مشابه با آنچه معمولاً در ایران رواج دارد (عرضه گسترده به کاربران) کاربرد داشته باشد، این هم یکی از دلایل اپل برای اعمال این محدودیت‌ها است. اما از آنجایی که از شهریود امسال (97) تحریم‌هایی علیه ایران اعمال شد و اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور حذف شد، راهی به جز استفاده از این گواهی سازمانی باقی نماند.

در کنار راهکار استفاده از گواهی سازمانی اما راه‌های دیگری هم برای خنثی کردن سیاست‌های اپل وجود دارد. به عقیده برخی، جیلبرک تنها راه باقی مانده است چرا که با این روش دیگر گواهی‌های مربوط به امضای اپ‌ها چک نمی‌شود. اما اپل امنیت دستگاه‌های مبتنی بر iOS که جیلبرک می‌شوند را تضمین نمی‌کند و  این گوشی‌ها دیگر هیچ به روزرسانی رسمی اپل را هم دریافت نمی‌کنند، مگر اینکه نسخه‌های جدید iOS هم قابل جیلبریک شوند که این امر هم روندی بسیار کند دارد.