برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

انواع مختلف بیماری ام‌اس کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بیماری MS عود کننده _ فروکش کننده:

در نتیجه درمانِ افراد مبتلا به تصلب بافت چندگانه عود کننده_ فروکش کننده، علایم بیماری از بین می‌رود. بروز مجدد نشانه‌ها در حالت عود بیماری رخ می‌دهد. روند بهبود بیماری در این مدل، ممکن است برای هفته‌ها و حتی سال‌ها ادامه پیدا کند. حدود 85 درصد از بیماران به نوع MS عود کننده _ فروکش کننده مبتلا می‌شوند.

بیماری MS پیشرونده اولیه (PPMS):

در این حالت بیماری MS به مرور زمان پیشرفت می‌کند، افرادی که به این نوع از بیماری تصلب بافت چندگانه مبتلا می‌شوند، دچار نوسان بین حال فروکشی یا عود نمی‌شوند و سیر پیشرفت بیماری به صورت حالتی یکنواخت ادامه پیدا می‌کند.

بیماری MS پیشرونده ثانویه (SPMS):

در اکثر افرادی که MS عودکننده_ فروکش کننده را تجربه کردند این احتمال وجود دارد که ادامه بیماری به فرم MS پیشرونده ثانویه تبدیل شود. در MS پیشرونده ثانویه، عوارضی که به دنبال حمله MS در بیمار ایجاد می‌شود در زمان فروکش شدن بیماری، به طور کامل از بین نمی‌رود. روند بیماری به صورت وخیم‌تر شدن عود و فروکش شدن علائم ادامه پیدا می‌کند و در نهایت ضعف پیشرونده به طور ممتد، دیده می‌شود.

بیماری MS پیشرونده _ عود کننده:

در حالت MS پیشرونده _ عود کننده، علایم بیماری با گذشت زمان تشدید می‌شود و بین دوره‌هایی که با افزایش علائم بیماری همراه است دوره‌هایی از بهبود دیده می‌شود. این حالت بسیار نادر است و در فقط 5 درصد بیماران دیده می‌شود.

منبع: بیماری‌ ام‌اس (MS) | نشانه‌ها، علل و درمان بیماری‌ ام‌اس۲۰۴