برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

مراحل دلبستگی در کودکان زیر دو سال چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مرحله اول: پیش دلبستگی (تولد تا 6 هفتگی)

نوزاد از بدو تولد تا حدود 6 هفتگی، از توانایی‌های مختلف فطری خود برای برقرای ارتباط با شما استفاد می‌کند. به عنوان مثال لبخند می‌زند، به چشمانتان خیره می‌شود، چنگ می‌زند و در مواقع ناراحتی گریه می‌کند. در واقع با استفاده از این توانایی‌های فطری اش ارتباط برقرار می‌کند. اگرچه نوباوه در این سنین بو و صدای‌تان را تشخیص می‌دهد ولی هنوز به شما دلبستگی پیدا نکرده است.

مرحله دوم: دلبستگی در حال وقوع (6 هفتگی تا 8_6 ماهگی)

در محدوده زمانی 6 هفتگی تا 8_6 ماهگی متوجه می‌شوید که فرزندتان واکنش متفاوتی نسبت به شما در مقایسه با یک فرد غریبه نشان می‌دهد. در واقع در این زمان دلبستگی او در حال شکل گرفتن است. با این حال اگر به هر دلیلی از او دور شوید و برای مدتی نتوانید در کنار او حضور داشته باشید گریه یا اعتراض نمی‌کند. اما شما را به عنوان مادر یا مراقب اولیه می‌تواند بشناسد و از دیگران تمایز دهد.

مرحله سوم: شکل‌گیری دلبستگی به طور واضح و روشن (8_6 ماهگی تا 2 سالگی _ 18 ماهگی)

در بازه زمانی  8_6 ماهگی تا حدود 2 سالگی، نوباوگان اضطراب جدایی را تجربه می‌کنند. کودک در این دوره، زمان‌هایی که شما حضور ندارید مضطرب و نگران می‌شود و ممکن است گریه کند. پس زمانی که قصد دارید منزل را ترک کنید رفتارهای اعتراضی نشان می‌دهد تا شما را منصرف کند، شما را محکم می‌گیرد، می‌چسبد، ناله می‌کند و تا دم در همراهی‌تان می‌کند.

اضطراب جدایی در کودکان بین سنین 6 ماهگی تا 15 ماهگی به اوج خود می‌رسد. کودک به شما به عنوان یک پایگاه ایمن و حمایت کننده نگاه می‌کند که در صورت حضورتان می‌تواند در محیط کنکاش کند، تجربه‌های جدید کسب کند و در صورت بروز خطر از پشتیبانی شما بهره‌مند شود. خود اتکایی زمانی رشد می‌کند که منبع دلبستگی، جایگاهی مطمئن را برای چنین اکتشافی فراهم کند.

منبع: اهمیت و پرورش دلبستگی کودکان زیر دو سال۸۳