برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

با شیطنت کودکان چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- خانه باید خاص کودک باشد:

خانه‌ای که در آن نوزاد یا کودک وجود دارد، باید حتی‌الامکان با خانه‌های عادی تفاوت داشته باشد. شرایط خانه طوری باشد که هم به کودک آزادی عمل دهد و هم آسیبی به وسائل منزل و خودش نزند. پله، وسایل برقی، وسایل تیز و برنده، مکان‌های خطرناک برای مخفی شدن و... باید کنترل شود. به کودک اجازه کثیف‌کاری دهید. کودک به خاطر کثیف‌کاری مقصر نیست، شما باید شرایط را طوری ایجاد کنید که در آخر مجبور به تنبیه کودک‌تان نشوید.

2- خودتان را کنترل کنید:

کودکان شیطون، به مخفی شدن و مخفی‌کاری علاقه زیادی دارند. اگر فرزندتان را گم کردید، خونسردی خود را حفظ کرده و همه جا را دنبالش بگردید. همه جا یعنی حتی ماشین لباسشویی و یخچال!

3- باید مراقب بود:

خاصیت کودکان پر شر و شور، شیطنت و خرابکاری است. بنابراین برای والدین این کودکان کار سخت‌تر است. در واقع باید تا بزرگ شدن او، انرژی بیشتری صرف کنید. 

4- تا جایی که می‌توانید به کودک آزادی بدهید:

کودکان اشتباه می‌کنند و از اشتباهاتشان درس می‌گیرد نه از کارهای درست، پس تنها تذکر دهید اما او را دعوا نکنید. کارهای اشتباهش را با آرامش به او گوشزد کرده و رفتارهای درست را به او آموزش دهید. البته اگر خودتان شریک جرم‌های او نیستید.

منبع: با شیطنت کودکان چه کنیم؟۳۲

جوابم طبق آنچه آموخته‌ام و تجاربم به عنوان پدر دو فرزند است:

  1. خوب نگاهشان کنید، فرزندتان تنها یک بار در یک سن خاص خواهد بود، تنها یک بار می‌تواند شیطنت‌های یک سن خاص را تجربه کند! این واقعیت تلخی است که تنها با گذر زمان متوجه آن می‌شوید.
  2. حالش را ببرید، نگاهتان را عوض کنید. اصلاً اسمش را عوض کنید، شاید این حرف‌ها تکراری باشد، اما حقیقت محض است، با تغییر نگرش‌تان حالتان دگرگون می‌شود. تمرین کنید.
  3. حدِ کنترل فرزندتان تنها باید سلامتی جسمی و روانی خود و دیگران باشد. یعنی تا زمانی که اینها تهدید نشده، کاری به کارش نداشته باشد.
  4. به شیطنت‌های ریزش بخندید، کلا سعی کنید پدر و مادر شاد و شنگول و بی‌خیالی باشید.
  5. و...

این مواردی که گفتم شاید زیاد از حد غیرحرفه‌ای و ساده انگارانه به نظر می‌رسد، اما به نظرم حقیقت دارد و می‌تواند به شدت در زندگی تعیین کننده باشد.

ضمناً این فایل را هم می‌توانید گوش کنید:

تربیت کودک توانمند۴۴