برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۴ سال پیش پرسیده شده

آیا بدون سرمایه می‌توان در ایران کسب و کار راه‌اندازی کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

حسین شیرگیر
مدیر پروژه در کنسرن ایرباس - بماردیر

بله!

تنها جایی که شما بتوانید بدون سرمایه فیزیکی کسب و کاری راه‌اندازی کنید IT هست یعنی شما با یادگیری علوم کامپیوتری به روز همان کسب و کار فیزیکی که برای انجام آن میلیون‌ها تومان پول لازم است را برای خود راه‌اندازی می‌کنید که در اینجا سرمایه شما دانسته‌ها و داشته‌های علمی شما محسوب میشود که خود نیز به نوعی سرمایه است!

صد البته که شما به یک کامپیوتر و یک اتصال اینترنت نیازمندید!

اگر روش پیشنهادی هم برای شما جالب هست میتوانید ادامه این مطلب را بخوانید اما اگر جالب نبود همین جا از خواندن ادامه مطلب صرفنظر نمایید.

حالا شاید با خود بپرسید که از کجا شروع کنم و چه چیزی یاد بگیرم و یا بتوانم چه مشکلی را حل نمایم این بستگی به شما و علایق و سلایق شما دارد یعنی شما باید بدانید که به چه چیزی بیشتر علاقه‌مندید و یا چه چیزی بیشتر می‌تواند شما را به خود جذب کند.

در این روش از کسب و کار شما باید مشکلی را حل نمایید یعنی کاربران مشکلی دارند که شما می‌توانید آن مشکل را حل کنید به این درجه از علوم کامپیوتری باید دست یابید اما اصلا نترسید کار پیچیده‌ای نیست در اصل کامپیوتر کار‌های بسیار ساده انجام میدهد یعنی کارهای بسیار پیچیده را باید به اندازه آری یا نه و یا همان صفر و یک کوچک کنیم! کل داستان بر این منطق استوار است: کوچک کردن کارهای بزرگ که البته نیازمند هوش، استعداد و از همه مهم‌تر تمرین است و یادگیری.

حال برگردیم به جواب سوال که از کجا شروع کنم؟

 شما راه‌های مختلفی برای پیشرفت دارید البته در علوم کامپیوتری:

۱- می‌توانید به سراغ طراحی وب که شاید ساده‌ترین و جذابترین برای تازه کارها در توسعه‌دهندگی باشد بروید.

 اگر این کار را دوست دارید و فکر می‌کنید می‌توانید پیشرفت کنید خوشبختانه باید بگویم کار نسبتاً ساده‌ای در پیش دارید با اندکی جد و جهد و استفاده از هوش خود میتوانید در مدت بسیار بسیار کوتاهی ‏html و css را یاد بگیرید سپس نوبت جاوا اسکریپت است.

 وقتی این سه زبان را یاد گرفتید شما می‌توانید تقریبا هر کسب و کاری را که دلتان می‌خواهد در ایران راه‌اندازی کنید البته در فضای اینترنت و وب.

ولی اگر این را دوست ندارید و فکر می‌کنی بازار اشباع شده است و یا دارای دانش‌های دیگری هستید که فکر می‌کنید می‌توانید آنها را به صورت علوم کامپیوتری برای تعداد بیشتری از انسان‌ها ارائه دهید آنگاه می‌توانید سراغ علوم پیچیده‌تری بروید.

اگر دانش ریاضی کافی، علم منطق و دانش آمار و استفاده از داده‌ها و واکاوی داده‌ها را در حد مبانی بلد هستید می‌توانیدبه سراغ کار پردرآمد و آینده‌دار داده کاوی و یا دانشمند داده بروید (متخصص داده‌ها). 

برای اینکار کارتان نیز راحت است اما همانطور که گفتم باید دانش ریاضی و علم منطق داشته باشید یا به عبارتی بتوانید با منطق خود ارتباط معنایی بین داده‌ها برقرار کنید برای این کار همان‌طور که گفتم راهتان ساده است میتوانید اس‌کیوال (sql) و تابلو (Tabelau) را یاد بگیرید البته مایکروسافت پاور بی‌آی (MS Power BI) هم بسیار قدرتمند و به درد بخور است. دو زبان قدرتمند نیز از پایه‌های اصلی در این روش هستند که عبارت‌اند از پایتون و زبان R.

اما اگر علوم داده برای شما بسیار خسته‌کننده و خارج از حوصله شما هست میتوانید به سراغ یکی از پرکاربردترین و در عین حال بیشترین تقاضا در بین علوم کامپیوتری یعنی توسعه نرم‌افزارهای کامپیوتری بروید در اینجا دست شما باز است و می‌توانید نرم‌افزارهای کامپیوتری که بر روی دسکتاپ نصب می‌شوند یا نرم‌افزارهای تحت وب را یاد بگیرید.

اگر سراغ نرم‌افزارهای تحت وب می‌روید باید زبان‌های اشاره شده در گزینه اول یعنی html css و جاوااسکریپت را بلد باشید.

این سه رویه، پوسته کار شما را طراحی می‌کنند (البته جاوااسکریپت با پیشرفت‌های چشمگیری که در سال‌های اخیر داشته حتی می‌تواند خود به عنوان یک زبان مستقل و قدرتمند استفاده شود اما برای این کار واقعا باید جاوااسکریپت را بفهمید درک کنید و به روز‌ترین منابع را هر هفته دوره نمایید چرا که دانش JavaScript با پیشرفت روز افزون به جلو می‌رود) و برای طراحی مغز برنامه تحت وب خود به سراغ پی‌اچ‌پی (php)، جاوا (java)، پایتون (python) و سی شارپ (#C) بروید. 

البته یکی از این زبان‌هایی را که گفتم بلد باشید کافی است یعنی #C به تنهایی خود می‌تواند کارهای بسیاری برای شما انجام دهد و یا جاوا یا پایتون. اما نگران نباشید اگر یکی از آنها را به خوبی یاد بگیرید می‌توانید همه گزینه‌های دیگر را نیز بفهمید یعنی اساس کار آنها به صورت جزئی با یکدیگر فرق می‌کند که این تفاوت باعث قدرتمندتر شدن آن برنامه در یک مبحث خاص می‌شود.

اما اگر سراغ برنامه‌های دسکتاپ می‌خواهید بروید کارتان از بابت یاد نگرفتن زبان‌های متعدد راحت است. شاید دیگر نیازی به یادگیری html css و جاوا اسکریپت نداشته باشید اما در اینجا نیز باید بدانید که باید به زبان مغز برنامه یعنی جاوا، سی‌شارپ، پایتون، سی پلاس‌پلاس و یا خود C نیز آشنایی کامل داشته باشید.

شاید با خود بگویید اگر این راه آسان است چرا همه از اینجا شروع نمی‌کنند؟

جواب این است که در برنامه‌های دسکتاپ شما باید مشکلات بیشماری را حل نمایید و این برنامه‌ها برنامه‌های قدرتمند و سنگین هستند. با تعداد زیادی از ورودی‌ها و خروجی‌ها کار می‌کنند و باید به فکر یک ساختمان داده قدرتمند و یک معماری کامپیوتری استثنایی باشیم.

در اینجا ما به دنبال امکانات و احتمالات هستیم من آن را بیان می‌نمایم. به یاد داشته باشید که این روش یاد گیری نیازمند برنامه‌ریزی طولانی مدت و مجاهدت و جد و جهد فراوان است.

آخرین روشی که می‌خواهم برای شما اعلام کنم روش توسعه‌دهندگی برنامه‌های موبایل است که دیگر لازم نیست به اهمیت و آینده آن اشاره نمایم. در این مبحث نیز شما دو گزینه دارید توسعه‌دهنده آیفون یا توسعه‌دهنده اندروید. توسعه‌دهنده آیفون با نرم‌افزار کار میکند نرم‌افزار قدرتمند و راحت برای یادگیری است برای محصولات اپل برنامه‌نویسی کنید یکی از مشکلاتی که بنده شخصا دوست ندارم این است که برای برنامه‌نویسی بهینه با سوئیفت شما نیاز به یک کامپیوتر اپل دارید یعنی کامپیوتری که بر روی آن او اس باشد. اگر کامپیوتر شما با ویندوز کار کند این راه راه درستی‌ی شما نخواهد بود راه‌حل‌هایی موجود است اما برنامه‌های نوشته شده سوئیفت تحت ویندوز برنامه‌هایی پر از باگ و اشتباه است.

گزینه دوم توسعه‌دهنده اندروید است در اینجا دست شما بازتر است برنامه‌ها و پرسش است گوگل آن را پشتیبانی میکند و زبان اصلی برنامه بر پایه جاوا است یعنی شما در عین حال هم برای اپیلیکیشن‌ها می‌توانید برنامه بنویسید و هم با دانشی که از جاوا پیدا میکنید آن را در جاهای مختلف می‌توانید استفاده نمایید. اگر در ایران زندگی میکنید و میخواهید کسب و کار خود را در ایران راه‌اندازی کنید برای شما این پیشنهاد می‌تواند بسیار جذاب‌تر باشد به عبارتی با یک تیر دو سه و حتی چهار نشان!

حالا انتخاب با خود شما است که کدام راه را بروید و چگونه بدون حتی داشتن یک ریال سرمایه کسب و کار خود را راه‌اندازی کنیم و در آخر باید بیان کنم که تقریبا تمام این برنامه‌ها را میتوانید به‌صورت نیمه رایگان از طریق اینترنت یاد بگیرید اگر دانش انگلیسی دارید می‌توانید به صورت کاملا رایگان از بهترین دانشگاه‌های جهان تکنیک‌های به روز علوم کامپیوتری را یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید که پول درآوردن در اصل یک نقطه است لذت در مسیری هست که شما را به آن می‌رساند. مثل صعود کردن به یک قله میباشد، ‌ماه‌ها و سال‌ها زحمت میکشی و وقتی به قله رسیدی میخواهی پایین بیایی.

رسول زارع
موسس سایت ساز سی فایو see5.ir

بله.

تو این پست میتونید چندتا راه رو ببنید:
20 ایده اینترنتی ۶۱که با سایت‌ساز سی فایو، سریع میشه راه انداخت.

از نظر من بدون سرمایه میشه کسب درآمد کرد، ولی نمیشه کسب و کار راه انداخت!