برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

درمان‌های روانشناختی برای اختلال شخصیت اجتنابی کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

درمان شناختی – رفتاری:

درمان شناختی رفتاری بر کاهش الگوهای تفکر منفی و ایجاد مهارت‌های اجتماعی تمرکز دارد. به شیوه‌ای که مراجع طی جلساتی که نسبتا کوتاه است، شناخت و باورهای خود را درباره زندگی با روانشناس در میان می‌گذارد، درمانگر این باورها را تحلیل و بررسی کرده و الگوهای غلط را به مراجع نشان می‌دهد. مراجع با بینشی که نسبت به موضوع پیدا می‌کند، قدم در راه اصلاح خود و باورهایش می‌گذارد. همچنین درمانگر، الگوها و تمرین‌هایی از رفتار و ارتباطات سالم فراهم کرده و آنها را به مراجع آموزش می‌دهد.

درمان گروهی:

برای اختلالات شخصیت و به طور خاص اختلال شخصیت اجتنابی و دوری گزین، درمان گروهی می‌تواند باعث شود که این فرد، با حضور در جمعی با چالش‌های مشابه، فضای امن را درک کرده و بتواند خود را تخلیه کند. اعتماد به نفس در این افراد تخریب شده و فکر می‌کنند از همه ضعیف‌تر و بدتر هستند، بنابراین حضور در جمعی که مشکلات مشابه دارند، می‌تواند مفید باشد.

خانواده درمانی:

به طور معمول، علت بروز اختلال شخصیت اجتنابی ناشی از الگوهای غلط ارتباطی در سیستم خانواده نیز هست. بنابراین اصلاح روابط و الگوهای ارتباطی بین اعضای خانواده، به عنوان اصلی‌ترین حامیان فرد مبتلا، می‌تواند راهی مفید برای مسیر سخت درمان این اختلال باشد.

منبع: درمان اختلال شخصیت اجتنابی۲۷۷