برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راه‌های از بین بردن هیجان شرم کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ظاهر خودتان را با دیگران مقایسه نکنید:

گسترش تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به واسطه عکس‌هایی که هنر پیشه‌ها و مدل‌های شرکت‌های مختلف در معرض دید عموم قرار می‌دهند، باعث می‌شود حس بدی به ظاهر یا اندام خودتان داشته باشید و شرم را تجربه کنید. توجه داشته باشید که این عکس‌ها در معرض ادیت‌های فراوان قرار می‌گیرند. پس خودتان را با آن مقایسه نکنید، در عین حال می‌توانید با ورزش و مراقبت‌هایی که از پوست و زیبایی خودتان انجام می‌دهید، احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

خودآگاهی، سپری در برابر آسیب‌پذیری نسبت به قضاوت دیگران:

شرایطی را فرض کنید که به یک مهمانی خانوادگی دعوت شدید. طبق معمول با موجی از سوالات رو به رو می‌شوید. الان مشغول چه کاری هستی؟ حقوقت چقدر است؟ چرا تا الان ازدواج نکردی؟ کی می‌خواهید بچه‌دار شوید؟ یک سال دیگه می‌خواهی برای کنکور وقت بگذاری؟ نمی‌خواهی بینی‌ات را عمل کنی؟ مسلما این سوال‌ها حس بدی در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود تصویر خوبی از خودتان نداشته باشید. به این موضوع توجه داشته باشید که تصمیم و هدف شما اولویت زندگی‌تان است، نه قضاوتی که دیگران در مورد شما می‌کنند. هر فردی تجربه‌ها و شرایط زندگی متفاوتی دارد پس با افزایش خودآگاهی، فقط در جهت رسیدن به بهترین خود، برنامه‌ریزی کنید.

خود شفقت‌ورزی، عامل تضعیف‌کننده شرم:

خود شفقت‌ورزی، به معنای مهربانی با خود و داشتن درک غیر قضاوتی نسبت به نقایص خود است. خود شفقت‌وزی، باعث بالا رفتن آگاهی‌تان نسبت به این موضوع می‌شود که تجارب و مشکلات زندگی کنونی شما، تجربه مشترک بسیاری از انسان‌هاست. با شفقت‌ورزی قادر می‌شوید حتی هنگام مواجهه با ناکامی‌ها و شکست‌ها، دیدگاهی متعادل و همراه با مهربانی نسبت به خود داشته باشید.

پذیرش خود، دشمن وجودی شرم:

نشخوار فکری و خود انتقادگری دو مانع اصلی برای پذیرش خود هستند. این دو مفهوم باعث می‌شود که در موقعیت‌های مختلف خودتان را مقصر جلوه دهید و در ضعف‌ها و ناتوانی‌هایتان اغراق کنید. پذیرا بودن به شما کمک می‌کند که اشتباهات خودتان را با توجه به جایزالخطا بودن انسان، ببخشید و در نتیجه در پذیرش وضعیت روانی و هیجانی خودتان با مشکل رو به رو نشوید. پس افکار و خودگویی‌های منفی‌تان در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا کمتر می‌شود. برای رهایی از افکار منفی۴۰۵ کلیک کنید.

منبع: راه‌های از بین بردن هیجان شرم۱۷۱

سوالات مشابه

آمار سوال

۳۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه