برو به محتوای اصلی
سوال
گل
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه پیاز گل سنبل سال قبل را بکاریم که گل دهد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

اگر پیاز گل سنبل را از سال قبل نگه داشته‌اید باید قبل از فرا رسیدن بهار آن را وارد مرحله گلدهی نمایید. پیاز سنبل خود را اواخر دی تا اوایل بهمن داخل گلدان حاوی ماسه و ورمی‌کپوست بکارید و شروع به آبیاری آن کنید. توصیه می‌شود که گیاه را هر سه چهار روز یکبار آبیاری کنید. دقت کنید که گلدان سایز ۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ مناسب است یعنی دهنه گلدان ۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ سانتی‌متر باشد.

دقت کنید که یک سوم از پیاز این گل باید بالاتر از سطح خاک قرار گیرد. بعد از کاشت پیاز باید آن را آبیاری کرد و گلدان‌ را به محلی سرد انتقال داد تا ریشه‌ آن تکامل یابد. بعد از آنکه گیاه شروع به جوانه زدن و رشد کردن نمود باید به تدریج آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید تا برگ‌ها ظاهر شوند. دقت کنید که اگر محلی که گیاه به آن منتقل می‌شود خیلی گرم باشد، گیاه زود گل می‌دهد و ممکن است روز اول عید شما از این گل بی‌بهره بمانید. ده روز مانده به عید بهترین زمان برای انتقال سنبل به اتاق است.

چگونه پیاز گل سنبل سال قبل را بکاریم که گل دهد؟

شرایط محیطی گل سنبل:

شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری گل سنبل عبارت است از:

 • خاک: خاک مناسب برای گل سنبل کوکوپیت و پیت ماس یا مخلوطی از کود، خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه است.
 • نور:  گل سنبل در زمان گلدهی به نور زیادی نیاز دارد، پس اگر درون منزل نگهداری میکنید پرنورترین مکان خانه را برای این گل زیبا انتخاب کنید.
 • آبیاری: نیاز آبی گل سنبل کم است. سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک خشک میشود.
 • کوددهی: بهتر است مقداری (۱۰ درصد) کود دامی یا ورمیکمپوست به خاک در زمان کاشت گل سنبل اضافه گردد.

نگهداری پیاز گل سنبل برای سال بعد:

گل سنبل برای گلدهی مجدد، نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارد. یعنی لازم است پس از گذراندن گرمای تابستانی، سرمای زمستانی را نیز تجربه کند تا سال بعد گل بدهد. مراحل نگهداری پیاز سنبل در یخچال به شرح زیر است:

 • در این روش بعد از خشک شدن گل سنبل داخل گلدان، گلدان را در محلی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید و تا زمانی که برگ‌های سنبل شما سبز است به آبیاری ادامه دهید تا پیاز در خاک کاملا سفت و سخت شود. توجه داشته باشید میزان آبیاری را به تدریج کمتر کنید چرا که آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیده شدن پیاز در گلدان میشود.
 • بعد از ریختن و خشک شدن برگ سنبل که تقریبا اواسط بهار و با گرم شدن هوا همراه است، باقیمانده برگ‌ها و ساقه سنبل را با قیچی از انتها ببرید.
 • گلدان را به محلی تاریک و خنک انتقال دهید. به این منظور می‌توانید گلدان را داخل روزنامه یا گونی بپیچید و آن را در یخچال و یا محل سرد دیگری مانند انباری یا زیر پله‌ها بگزارید.
 • البته می‌توانید پیاز سنبل را نیز به آرامی از گلدان خارج نموده و خود پیاز را داخل روزنامه بپیچید ولی توصیه میکنیم اگر تا به حال این کار را انجام نداده‌اید، نگهداری پیاز سنبل خود را با همان گلدان ادامه دهید.
 • بعد از در آوردن پیازها باید خاک اطراف آنها را تمیز کنید و نباید آن را با آب بشویید چون می‌تواند باعث پوسیدگی پیاز گیاه در طی مدت انبارداری شود.
 • دمای یخچال برای نگهداری پیاز سنبل باید بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین بهتر است قبل از انتقال پیاز سنبل به داخل یخچال آن را با محلول قارچ‌کش ضد عفونی نمایید، تا احتمال آلودگی به قارچ کاهش یابد.
 • به پیاز سنبل خود تا نزدیکی‌های زمستان دست نزنید.