برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

علل بالارفتن سن ازدواج چیست؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

اولین دلیل بالا رفتن سن ازدواج که به ذهن می‌رسد، گرایش کمتر پسرها به ازدواج به دلیل شرایط اقتصادی و گرایش کمتر دختران به دلیل عدم اعتماد و یافتن پسر مناسب است. مشکلات اقتصادی باعث شده که مردان نتوانند مقدمات لازم و توقعات جامعه برای ازدواج را فراهم کنند و همین مسئله باعث بالا رفتن سن ازدواج شده. همچنین افزایش میزان بیکاری یکی دیگر از دلایل مهم برای بالا رفتن سن ازدواج است. برخی از علل دیگر:

بالا رفتن سطح تحصیلات:

بالا رفتن سطح تحصیلات هم ورود به بازار کار را به تعویق می‌اندازد و هم باعث آگاه شدن جوانان از ازدواج و مسئولیت‌های آن می‌شود. بسیاری از دختران از ترس اینکه بعد از ازدواج نتوانند تحصیل کنند، درس را به ازدواج ترجیح می‌دهند.

روابط قبل از ازدواج:

رابطه پیش از ازدواج، اکثر جذابیت‌های ازدواج را برای جوانان از بین می‌برد. جوانان ترجیح می‌دهند به جای هزینه‌های سنگین و تعهدهای لازم برای ازدواج، از طریق همین روابط نیازهای خود را برآورده کنند. افزایش تنوع‌طلبی جنسی نیز یکی از پیامدهای این مسئله است. با چنین دیدگاهی دیگر لزوم تعهد ابدی به یک نفر برای جوانان منطقی به نظر نمی‌رسد.

ارتباطات گسترده مجازی:

با افزایش ارتباطات مجازی افراد بیشتر در مورد همسر ایده‌آل خود تردید می‌کنند. با گسترش ارتباطات امکان یافتن کسی که دارای ایده‌آل‌های شما باشد بیشتر می‌شود، در حالی که هنوز شرایط ازدواج شما به حد آن ایده‌آل‌ها ترسیده. پس برای رسیدن به آن‌ها دائم ازدواج خود را به عقب می‌اندازید. این تفکر که همیشه یک فرد بهتر وجود دارد در ذهن‌تان پرورش یافته و تبدیل به یک نوع وسواس می‌شود.

دخالت و توقعات والدین:

والدین در جوامع سنتی‌تر، فشار زیادی به جوانان برای ازدواج می‌آوردند. فشارهایی که در مورد دختران به خاطر ترس از فساد بیشتر می‌باشد. همین مسائل باعث بی‌میلی به ازدواج و بعضا ازدواج‌های ناموفق می‌شود. بر عکس حساسیت‌های بیش از حد خانواده‌ها برای ازدواج فرزندانشان، مسیر ازدواج را برای آن‌ها دشوارتر می‌کند. 

منبع: بالا رفتن سن ازدواج۸

۶

در این مورد جواب‌های متعددی وجود دارد. من جواب خودم را می‌دهم:

من شخصاً مهمترین دلیل را تغییر و شاید بتوان گفت دگرگونی نگرش جوانان نسبت به زندگی و ازدواج می‌دانم. بهتر است بگویم جوانانِ بی‌تفاوت و یا گریزان از ازدواج ما، در زمینه‌ی معناهای زندگی دچار تفکرات و تحلیل‌های اشتباهی هستند. تحلیل‌هایی که گذشت زمان، بیش از هر متغییر دیگری، اشتباه بودنشان را در روزگاری، به صورتمان می‌کوبد!

حالتان خوب و عشق هایتان مستدام...

۳