برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۹ ماه پیش پرسیده شده

درمان بیماری انسداد روده چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

اگر علائم بیماری انسداد روده را دارید باید حتما بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید تا روند درمان شما انجام شود. معاینات پزشکی بر روی شما بدین صورت است که پزشک در ناحیه شکمی شما به دنبال التهاب و سفت‌شدگی می‌گردد. بعد از معاینات فیزیکی، تصویربرداری از ناحیه شکمی انجام می‌شود تا ناحیه دقیق انسداد روده مشخص شود. به صلاحدید پزشک شما ممکن است یکی یا چند روش زیر برای عکس‌برداری تجویز شود:

  • اشعه‌ی ایکس ساده
  • سی‌تی‌اسکن
  • سونوگرافی
  • کنتراست هوا یا باریوم اِنِما (نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس)

درمان انسداد روده:

روش درمان بیماری انسداد روده به شدت بیماری بستگی دارد و با توجه به آن یکی از مراحل درمانی زیر انجام می‌گردد:

1- انسداد جزئی مکانیکی:

در این حالت از انسداد روده، بخشی از روده از حرکت باز می‌ایستد، اما مواد روده به حرکت ادامه می‌دهند. در این وضعیت، چنانچه شرایط باثباتی داشته باشید، پزشک رژیم غذایی با میزان فیبر کم تجویز خواهد کرد. این کار باعث سهولت در شکل‌گیری مدفوع و خروج آن می‌شود. اگر گرفتگی روده خودبخود برطرف نشود، نیاز به عمل جراحی برای باز کردن روده است.

2- انسداد کامل مکانیکی:

انسداد کامل به حالتی گفته می‌شود که هیچ غذایی نتواند از روده شما عبور کند و روده کاملا مسدود باشد. این وضعیت اضطراری است و برای  باز کردن آن نیاز به عمل جراحی است. طی این عمل جراحی، قسمت گرفته شده روده و یا هر بخشی از آن که مرده یا آسیب دیده است، برداشته می‌شود. همچنین پزشک برای رفع گرفتگی، از استنت فلزی (لوله فلزی مشبک) گشادکننده استفاده می‌کند. این استنت  توسط وسیله ای به نام اندوسکوپ و از طریق دهان یا روده بزرگ، وارد روده بزرگ می‌شود و به زور، روده بزرگ را باز می‌کند، در نتیجه گرفتگی آن از بین می‌رود.

3- انسداد فلج‌کننده:

در این انسداد که به دلیل ایلئوس فلجی بروز پسدا می‌کند، پزشک باید علت آن را تشخیص داده و از این طریق بهترین درمان را انجام دهد. پزشک یک یا دو روز در بیمارستان وضعیت شما را کنترل می‌کند. ایلئوس فلجی اغلب یک مشکل موقتی است و خودبخود بهتر می‌شود. اگر طی چند روز بهبود نیابد، پزشک داروهایی را برای انقباض عضلات روده تجویز می‌کند که می‌توانند به حرکت غذاها و مایعات در روده کمک کنند. اگر یک نوع بیماری یا دارو باعث انسداد روده فلجی شده باشد، پزشک آن بیماری زمینه‌ای را درمان می‌کند و یا مصرف آن دارو را قطع می‌نماید. در اوایل دوره ابتلا به انسداد فلج‌کننده،پزشک می‌تواند از لوله نازوگاستریک با ساکشن کردن هم بهره ببرد. ضمن اینکه برای بیمار هیدراتاسیون مایع داخل وریدی صورت می‌گیرد و درواقع به بدن فرد آب‌رسانی می‌شود. فشرده‌سازی نازوگاستریک روش دیگری است که در آن لوله‌ای ازطریق حفره‌ی بینی به معده منتقل می‌شود. این لوله، هوا و مواد اضافی را می‌کشد، زیرا ممکن است این مواد باعث استفراغ بشوند.