برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

راه‌های تشخیص عشق واقعی کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شادی و محبت (maitri):

اگر شما مدام در حال گریه کردن برای کسی هستید، شما عاشق او نیستید. عشق واقعی باید شادی ایجاد کند نه درد و عذاب. هنگامی که با هم مهربان هستید، هر دو احساس رضایت، درک متقابل و خوشحالی خواهید داشت. درک نیازها، خواسته‌ها، ترس‌ها و مشکلات فرد مقابل باعث می‌شود عشق شما عاقلانه و معنی‌دار باشد.

شفقت و دلسوزی (karuna):

این عنصر، یعنی شما تمایل و توانایی درد و رنج طرف مقابل را داشته باشید. شما باید رنج‌های او را درک کنید و فقط اینگونه می‌توانید به او در کاهش رنج‌هایش کمک کنید.

آزادی (upeksha):

داشتن آزادی زمانی که در رابطه با کسی هستید، نشانه بسیار محکم و مطمئنی از عشق واقعی است. باید بدانید عشق بردگی و اسارت نیست. این آزادی باعث می‌شود که هر دو طرف در رابطه خود حقیقی و اصیل باشند و در این صورت مطمئن می‌شود که معشوقه آنها، خود او را همانطور که هست دوست دارد.

علاوه بر آن، وقتی عشق به این کیفیت می‌رسد، به این معنی است که شما آزاد هستید تا عقاید و ایده‌های خود را بدون احساس ترس یا ناراحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارید، تفاوت‌ها و نظرات مخالف را بپذیرید و در کنار هم رشد کنید.

خوشبختی (mudita):

این عنصر، تمام 4 عنصر قبلی را به هم متصل می‌کند. هنگامی که شما عاشق کسی هستید، او شما را با شادی حقیقی سرشار می‌کند. احساس رضایت و خوشحالی می‌کنید و هر روز در مقابل مشکلات قوی‌تر می‌شوید. باید بدانید که اگر احساس شما باعث ترس، اضطراب و پنهان کاری شود هرگز عشق نیست. 

منبع: عناصر عشق و راه‌های تشخیص عشق واقعی۱۸۰