برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا برای کاهش و کنترل استرس و اضطراب در کودکان راهکارهایی وجود دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- فرزند خود را آرام کنید

کودکی که همواره عجله دارد، هرگز بچه‌ی آرامی نخواهد بود. صبح‌های پرهرج و مرج سبب می‌شود تا این آشفتگی در کل روز او تثبیت گردد. پس زمان کافی را به کودک خود اختصاص دهید تا اطمینان یابد هر آنچه را که نیاز دارد آماده است. آماده نبودن غذا، وسایل مدرسه، لباس‌های تمیز و مرتب، مرتب نبود وسایل اتاق کودک همه از جمله عوامل افزایش‌دهنده استرس و اضطراب در کودکان است. با مرتب و آماه کردن احتیاجات کودک می‌تواند تا حد زیادی به کاهش و کنترل استرس به فرزندتان کمک کنید.

2- از او بخواهید بیشتر بخوابد

نداشتن خواب کافی و با کیفیت از جمله عواملی است که سبب ایجاد استرس و اضطراب در کودکان و همچنین در بزرگسالان می‌شود. کودکانی که خواب کافی دارند، خلق بهتری داشته و بهتر از سایر هم سن و سالان خود می‌توانند هیجانات روزمره خود را کنترل نمایند.

3- با فرزندتان حرف بزنید

اگر از استرس و اضطراب کودک خود مطمئن نیستید با در مورد کارها و بازی‌های روزمره صحبت کنید. سر حرف را می‌توانید با یک سوال در مورد روزی که گذرانده و یا اتفاقاتی که در طول روز برای او افتاده باز کنید. این کار به طور غیر مستقیم به او کمک می‌کند تا خودش راه حلی برای مشکلاتش پیدا کند.

4- تمیرن آرام‌سازی کنید

تنفس عمیق و آرام‌سازی پیشرونده‌ی عضلانی و تفکر مثبت، روش‌های اثبات شده برای کاهش استرس و اضطراب هستند. استفاده از این تکنیک‌ها برای کودکان نیز موثر است. جملات مثبت روزانه به کودکتان بتواند آن را هر روز از دورن یک کاسه ور بردارد هم تا حد زیادی برای کنترل استرس و اضطراب کودک مفید است.

منبع : راهکارهایی برای کاهش و کنترل استرس و اضطراب در کودکان۹۱