برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

نقش پدر در تربیت فرزند چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

رشد احساسات:

بودن پدر در کنار فرزندان بر شخصیت آن‌ها تاثیر می‌گذارد. بچه‌ها به صورت آگاهانه و ناآگاهانه ویژگی‌های زیادی را از پدر به ارث می‌برند. به راحتی می‌توانید مشاهده کنید فرزندان افرادی که اجتماعی هستند بیشتر به اجتماعی بودن سوق پیدا می‌کنند. نوع رفتار و نحوه صحبت شما با فرزندانتان موجب می‌شود تا احساسات او تحریک شده و رشد بیابد.

پیشرفت تحصیلی و شناخت استعدادها:

زمانی که فرزندتان در کنار شما زمان مناسبی را گذرانده باشد، آمادگی بهتری در زمینه‌های تحصیلی پیدا می‌کند. او برای صحبت کردن و جلب رضایت شما اهمیت قائل می‌شود و در نتیجه سعی می‌کند موفقیت‌های بیشتری را کسب کند. همچنین در این راستا بیشتر سعی می‌کند تا توانایی‌های خود را کشف کند. معمولا اگر شما به عنوان پدر او تحصیلات یا مهارت‌های سخنوری فردی بالایی داشته باشید، او رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.  

ارتباط‌گیری مناسب و کاهش پرخاشگری:

شما به عنوان پدر خانواده یکی از مهم‌ترین الگوهایی هستید که کودک به آن نگاه می‌کند و بر آن اساس رفتار می‌کند. وقتی که شما با همسرتان رابطه و ارتباط‌گیری مناسبی داشته باشید، کودک می‌تواند ارتباط سالم را بشناسد و در آینده با دیگران ارتباط سالم برقرار کند. وقتی شما و همسرتان حتی در زمان دعوا همچنان احترام یکدیگر را نگه دارید، کودکتان می‌آموزد که احترام شما را حفظ کند و کمتر به پرخاشگری و رفتارهای تکانشی رو بیاورد.

بالا بردن اعتماد به نفس (خصوصا در دختران):

همانطور که گفته شد پدر خانواده نقش مهمی در تربیت فرزندان خانواده دارد. زمانی که در رابطه کودک و والد اختلافاتی وجود داشته باشد، تاثیرات مخربی بر رفتار و اخلاق او می‌گذارد. رابطه مثبت و سالم پدر با فرزند (خصوصا دختر) به صورت شگفت‌انگیزی باعث افزایش اعتماد به نفس فرزند می‌شود. در صورتی که پدر یک دختر با او محترمانه برخورد کند، این دختر از تمام مردهای زندگیش انتظار چنین رفتاری را دارد و برای خود شخصیت قابل احترامی را در نظر می‌گیرد.

منبع: نقش پدر در تربیت فرزند۲۲۲