برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

نقش اختلاف طبقاتی در ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اغلب افراد معیارهایی را برای انتخاب همسر و ازدواج در نظر می‌گیرند؛ معمولا این معیارها قبل از آن که وارد رابطه‌ای شوند برایشان بسیار مهم و حساس است اما زمانی که در دام عشق و یا وابستگی می‌افتند آن‌ها را فراموش می‌کنند. عشق و علاقه، نیاز عاطفی، شناخت اشتباه، نرسیدن به بلوغ فکری و دیگر عوامل، فرد را به سمت ازدواج با شخصی می‌کشانند که با معیارهای او تطابق نداشته و علی‌رغم مخالفت‌های خانواده اصرار به ازدواج با او می‌کند. اختلافات در ازدواج شروعی برای مشکلات زناشویی هستند، پس باید بیشتر به آن‌ها توجه کرد.

مشکل زمانی به وجود می‌آید که در طی معاشرت‌ها، خانواده اشرافی رفت و آمد با خانواده کارگری را خارج از شأن خود بداند و شروع به صحبت‌های بالا به پایین بکند. این اختلافات و ناسازگاری‌ها هرچند به طلاق منجر نشود، اما به احتمال زیاد طعم زندگی را برای زوجین تلخ می‌کند. مثالی که ذکر شد مربوط به اختلاف سطح مالی بود اما این تعارضات می‌تواند در هر نوع از اختلاف طبقاتی در ازدواج پیش بیاید.

از دیگر عواملی که می‌تواند در اختلاف طبقاتی و ازدواج منجر به تعارضات زناشوئی و ارتباطی گردد، عبارتند از:

1. سطح تحصیلات

به طور معمول افرادی که در جامعه از جایگاه اجتماعی بالاتری برخوردارند، نسبت به طبقات متوسط و پایین، از سطح تحصیلات بالاتری هم برخوردارند. هرچه اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مشابه باشد، میزان طلاق کمتر و رشد اجتماعی کودکان بیشتر تخمین زده می‌شود.

2. سلیقۀ تفریحی

افراد در طبقات متفاوت اجتماعی نسبت به چگونگی گذراندن اوقات فراغت خود، عادت‌های متفاوتی دارند. برخی از خانواده‌ها برای پر کردن اوقات فراغت فرزندانشان به صورت منظمی برنامه دارند. این درحالی است که در طبقه‌ای متفاوت، اوقات فراغت کلمه‌ای بی معنی‌ست و خانواده‌ها برای آن تعریفی ندارند. دختری که رفتن به مهمانی‌های گوناگون هفتگی، مسافرت حداقل یک بار در ماه، اسکی و... تفریحاتش را تشکیل می‌دهد مطمئنا نمی‌تواند به راحتی با پسری که اوج تفریحاتش گوش دادن به موسیقی است زندگی کند.

3. اقتصاد

شرایط اقتصادی خانواده در نوع نگرش، رفتار و همچنین عملکرد افراد تأثیرات زیادی دارد. در روابطی که وضعیت مالی یکی از طرفین بسیار بهتر از دیگری است، تلاش برای کسب درآمد و حتی نوع نگاه فرد کم درآمدتر ممکن است در نظر فرد مقابل مسخره و دون از شأن به نظر برسد. این اختلاف سطح مالی می‌تواند از قدرت درک شدن افراد توسط یکدیگر بکاهد و زمینه‌ساز مشکلات عمیق عاطفی گردد.

4. نقش‌ها و کلیشه‌های جنسیتی

به ویژگی‌ها و دیدگاه افراد نسبت به جنس خاص، کلیشه‌های جنسیتی گفته می‌شود. دختران و پسران در طبقات اجتماعی متفاوت رفتار و کلیشه‌های متفاوتی دارند. تفاوت در این کلیشه‌ها مثل مردسالاری، زن‌سالاری، میزان مشارکت زن و مرد در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و... به میزان قابل توجهی در ازدواج دو فرد با اختلاف طبقاتی مشکل ایجاد می‌کند.

5. شیوه‌های فرزندپروری

همانطور که گفته شد، افراد با شیوه‌های فرزندپروری متفاوتی رشد کرده‌اند، پس دیدگاه متفاوتی نیز خواهند داشت. نوع نگاه و الگوی دختران و پسران نسبت به فرزندپروری نیز در این نوع ازدواج‌ها با تفاوت‌های فاحشی روبرو است. لذا این مسئله موجب اختلاف‌های زیادی بین زن و شوهر در تربیت فرزندان خواهد شد.
 

اختلافات طبقانی در سطح مالی

با وجودی که بسیاری افراد به اختلافات سطح مالی اهمیت نمی‌دهند و آن را در مقابل عشق مسئله‌ای بی‌ارزش تلقی می‌کنند، همواره شاهد زن و شوهرهایی بوده‌ایم که به دلیل اختلاف در سطح مالی مشکلات فراوانی را در زمینه‌های عاطفی و خانوادگی تجربه می‌کنند.

ازدواج با دختر یا پسر پولدارتر از خود

دخترانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردارند اغلب مستقل‌اند و به درآمد همسر خود وابستگی چندانی ندارند. ازدواج با دختر پولدار می‌تواند شرایط اقتصادی شما را بهبود ببخشد؛ اما از طرفی زمانی که این اختلاف مالی بسیار بالاتر باشد، تفاوت در نیازها و انتظارات دختر پولدار با چالش‌هایی مواجه می‌شوید. ناتوانی در برگزاری مراسم ازدواج مطابق با توقعات دختر و خانواده‌‌ی او، اختلاف در زمینه خرج کردن در زندگی، ناتوانی در برآورده کردن نیازهای تجملاتی همسر و تفاوت در مهارت‌های مدیریت مالی تنها جزء کوچکی از این مشکلات به حساب می‌آیند.

منبع: مرکز مشاوره زندگی خوب۳ 

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اختلاف طبقاتی در ازدواج۳۳۶ یکی از مسائلی است که خانواده‌ها و جوانان اغلب آن را یکی از عوامل تعیین کننده برای انتخاب همسر مناسب می‌دانند. اما در برخی موارد به دلایل مختلف فرد اختلاف طبقاتی دو خانواده را نادیده گرفته و وارد ازدواجی پر از حاشیه می‌شود. از آنجا که اختلاف طبقاتی خانواده‌ها یکی از عوامل اصلی طلاق شناخته شده، باید برای ازدواج با کسی که دارای سطح پایین‌تر یا بالاتر جامعه است، بیشتر تامل کنید. اختلاف طبقاتی بر مسائلی مثل فرزندپروری تاثیر زیادی می‌گذارد و همیشه معاشرت دو خانواده را به مسئله‌ای استرس‌زا تبدیل خواهد کرد. 

 اختلاف طبقاتی یکی از مهم‌ترین چیز‌هاست که باید قبل ازدواج کاملا دربارش فکر کرد.

اگه دو نفر که اختلاف طبقاتی داشتن با هم ازدواج کنن زندگیشون طوری میشه که توی اکثر چیز‌ها با هم تفاهم ندارن و این باعث اختلافاتی میشه که اگه حتی طرفین به هم علاقه داشته باشن کم کم از این علاقه کاسته میشه و چه بسا که موجب نفرت نشه.