برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چرا نباید به کودکان فیلم ترسناک نشان بدهید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اختلال در رشد:

گاه تخیلات ترسناک یک کودک موجب استرس و اضطراب کلی در او می‌شود. استرس و اضطراب، سیستم بدن را به حالت دفاعی درآورده و باعث می‌شود کودک شما به جای حرکت به سمت رشد و ذخیرۀ مواد غذایی و تنظیم مناسب هیجانات؛ تنها به حل تعارضات حال حاضر بپردازد و سیر رشدی او را مختل کند. در چنین شرایطی برای به جریان انداختن سیر رشدی، حضور یک مشاوره برای درمان اضطراب کودکتان بسیار ضروری است.

بیش فعالی:

گاهی بدن کودک برای فرار از خیالات ترسناک و کاهش اضطراب با ایجاد فعالیت بیشتر و پرت کردن حواس، به نوعی از خود دفاع کند. در روانشناسی این کودکان برای فرار از اضطراب کلی که حس می‌کنند، با استفاده از مکانیسم‌های دفاعی مثل بیش فعالی یا پرخاشگری و تکانشگری، دست به تخلیه هیجانی خود می‌زند و به صورت موردی خود را تسکین می‌دهد.

شب ادراری:

شب ادراری و ماندن شب ادراری در کودکان نیز می‌تواند از عواقب تماشای خشونت و فیلم ترسناک در کودک شما باشد. این شب ادراری احتمالا نشانه‌ای از اضطراب کلی در کودک شماست.

چاقی:

بعضی از کودکان در مقابل هیجان‌های خود، به خوردن پناه می‌برند؛ بنابراین تماشای فیلم‌های ترسناک با ایجاد هیجان زیاد در این کودکان، خوردن بدون کنترل را در آن‌ها افزایش می‌دهد. طولی نمی‌کشد این الگو در فرزند شما تقویت شده و هر بار که با مشکلی روبرو می‌شود، به خوردن رو می‌آورد. در چنین شرایطی باید برای درمان چاقی کودک اقدامی صورت بگیرد.

منبع: به کودکان فیلم ترسناک نشان ندهید۱۹

مضرات زیادی داره که مهم‌ترین اون از این رو به اون رو شدن شخصیت اون کودکه و واقعا این مشکل خیلی عواقب داره بارزترینش اینه که اون کودک نمیدونه در چه دوره‌ای از زندگیشه و کاملا تفکراتش به هم میریزه و در آینده به اختلال در حافظه و همچنین اختلالات روحی مبتلا میشه.