برو به محتوای اصلی
سوال
خودرو
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

مکانیزم کار کردن کولر و بخاری ماشین چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محسن

مکانیزم کارکرد کولر و بخاری ماشین تفاوت زیادی دارند ولی در کولرهای گازی تقریبا مشابه هم هستند.

کولر ماشین دقیقا مشابه یخچال کار می‌کند. کمپرسور کولر، گاز را در شبکه‌ی لوله‌کشی بیرون ماشین فشرده می‌کند و گرمای آن به بیرون منتقل می‌شود و همین کمپرسور گاز را در شبکه‌ی لوله‌کشی داخل ماشین منبسط می‌کند که گرمای درون ماشین را گرفته و ماشین را خنک می‌کند.

در بخاری ماشین فقط یک انشعاب از شبکه‌ی لوله‌کشی سیستم خنک کننده‌ی موتور گرفته می‌شود و گرمای آن توسط Fan به داخلی ماشین منتقل می‌شود.

ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی

1- بخاری: وسیله‌ای به نام ترموستات سر راه آب رادیاتور ماشین وجود داره که کارش اینه که تا آب به درجه خاصی از گرما نرسیده این وسیله باز نمیشه و اجازه عبور آب رو نمیده. وقتی آب به اندازه کافی گرم شد از لوله‌ها عبور میکنه، پشت این لوله‌های حاوی آب گرم یک فن وجود داره که باد حاصل از اون با عبور از بین این لوله‌ها گرم شده و به داخل ماشین هدایت میشه. 

2-کولر: یک عدد کمپرسور تو ماشین وجود داره که کارش گردش گاز فریون به داخل لوله‌ها و وسیله‌ای به نام رادیاتور کولر هست. دقیقاً کاری که موتور یخچال انجام میده. مانند بخاری یک فن هوا رو از این رادیاتور عبور میده و در نتیجه باد خنک به داخل ماشین هدایت میشه. 

**** استفاده از بخاری، بار اضافی به موتور ماشین وارد نمیکنه چون در حالت عادی آب برای خنک کردن موتور در ماشین جریان داره و تنها استفاده فن بخاری از برق ماشینه. 

اما کمپرسور کولر برای کار به نیروی موتور ماشین نیاز داره که از طریق یک تسمه منتقل میشه پس وقتی کولر رو روشن میکنید بخشی از نیروی موتور صرف اون میشه و در نتیجه دور موتور و توان خودرو پایین میاد برای رفع این مسئله وسیله‌ای به نام وکیوم وجود داره که در حقیقت یک شیر برقیه، شما وقتی کولر رو روشن میکنید این شیر باز میشه و مکشی که به طور طبیعی، هواکش و موتور ایجاد میکنن از این شیر جریان پیدا میکنه و این مکش باعث میشه یه اهرم کشیده بشه و یه فشار به اهرم گاز ماشین بیاره و ماشین شما بیشتر گاز بخوره تا دور موتور به اندازه صحیحش برگرده، پس نتیجه اینکه شما برای دور موتور مشابه ماشینتون بیشتر گاز میخوره و سوخت بیشتری مصرف میکنه.