برو به محتوای اصلی
سوال
مدیریت
محمد برادران
مدیر مارکتینگ
۳ سال پیش پرسیده شده

به نظر شما بهترین ابزار برای ساخت داشبوردهای مدیریتی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

اگر برای شما هزینه تهیه ابزار (آن هم به دلار) و صرف زمان زیاد برای یادگیری و نیاز به بروزرسانی‌های متعدد مسئله نیست از پاور بی‌آی استفاده کنید. پاور بی‌آی محصول مایکروسافت است اما چندان پشتیبانی مناسبی ندارد. از طرفی اگر هزینه و زمان مسئله است و در عین حال می‌خواهید داشبورد مدیریتی شما هم برای داده‌های داخل سازمانی هم برای داده‌های شبکه‌های اجتماعی و تحت وب باشد، من «جادوبی۴۵» را پیشنهاد می‌کنم. جادوبی یک ابزار ساخت داشبورد مدیریتی تحت وب است که برای کار با آن نیاز به دانش فنی نیست، فارسی را ساپورت می‌کند و پشتیبانی مناسبی هم دارد.

ناشناس

اگر به دنبال راه کارهای خارجی هستید شاید بهترین گزینه کلیپ فولیو۷۴ باشه همونطور که دوستمون هم گفت پاور بی آی هم گزینه مناسبیه، البته تا جایی که من با این‌ها کار کردم، نسخه‌های خارجی از نظر همخوانی با زبان فارسی یا واحدهایی که ما در ایران داریم گزینه‌های خوبی نیستن.

من خودم از داشبوردهای مدیریتی جادوبی۵۲ استفاده کردم و به نظرم رسید که امکانات خوبی رو در اختیار کاربران قرار می‌ده منتهی امکاناتشون هنوز جای توسعه داره و تیمشون گفتن که در حال توسعه امکانات بیشتر هستن.

مثلا در مورد تلگرام، جادوبی داده‌های خوبی رو در اختیار مدیران کانال‌های تلگرامی قرار میده که به صورت نمونه یه سرویسی ایجاد کردن که داره داده‌های اولیه یک سری از کانال‌ها رو نمایش میده. که مثلا تحلیل کانال بی بی سی۵۰ و یا کانال گیزمیز۵۳ رو میتونین ببینین.

ناشناس

برای تهیه داشبوردهای مدیریتی ابزارهای متعددی وجود دارند ولی جدیدترین و شاید کامل‌ترین آنها نرم‌افزار پاور بی‌آی است (Power BI) که توانایی و امکانات فراوانی دارد و از آنجایی که ساخت شرکت مایکروسافت است، کار با آن برای افرادی که با اکسل آشنایی دارند، راحت‌تر است. همچنین می‌توانید اپلیکیشن آن را نیز دانلود کنید و بر روی موبایل از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید داشبوردها و گزارشات خود را منطق با صفحه موبایل و یا تبلت بسازید.  داده‌های انواع بانک‌های اطلاعاتی را می‌خواند و هر نوع گراف و گزارشی را برای شما تهیه می‌کند. حتی زبان طبیعی را می‌شناسد. کافی است شما سوالی به زبان انگلیسی در برنامه مطرح کنید (کادری برای نوشتن سوال وجود دارد)، سوال شما را درک کرده و به درستی به شما پاسخ می‌دهد (هوشمندی بالایی دارد). حتی سوالات مشابه سوال شما را پیشنهاد می‌کند، که می‌توانید آنها را نیز انتخاب کنید. 

خلاصه مطلب اینکه از بین نرم‌افزارهای موجود در بازار، Power BI از همه جامع‌تر و آسان‌تر است و کار با آن راحت‌تر (بسیار User Friendly است). 

نویسنده: سابنا تک (هوش تجاری با Power BI)۴۳