برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

ازدواج و زندگی با شخصیت پارانوئید چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

چگونه با پارانوئید زندگی کنم؟

با اینکه شما نمی‌توانید به تنهایی متحد شریک زندگی خود در درمان شخصیت پارانوئید باشید، اما رابطه سالم، یک زمینه عالی برای رشد و درمان است. مثل هر رابطه‌ای، باید روی الگوهای وابستگی متقابل کار کنید. به این ترتیب زوجین می‌توانند توانایی‌ها و عادات سالم خود را به تنهایی و یا با یکدیگر رشد دهند. در بهترین حالت، هر دو طرف باید مجزا در جلسات درمان توسط روانشناس حضور پیدا کنند. 4 چالش مهم که در جلسه درمان بررسی می‌شود:

تنظیم مرزها:

همسر مبتلا به اختلال شخصیت پارانویید، به محبت و درک نیاز دارد. اما این بدان معنا نیست که آنها می‌توانند هرطور که دوست دارند با شما رفتار کنند و ناراحتی‌های خود را روی دوش شما بیاندازند. یک درمانگر می‌تواند به شما در تعیین حد و مرزها در رابطه ۳۲۷و درک انتظاراتتان کمک کند.

تمرین مراقبت از خود:

زوجین باید بتوانند از خود مراقبت کرده و آگاهی خود را نسبت به همسرشان بالا ببرند. با تشویق کارهای مثبت شخصیت پارانوئید و گذراندن وقت عادات مثبت در همسر پارانوئید و بدبین خود ایجاد کنید.

ایجاد یک زندگی اجتماعی سالم:

رفتارها و بداخلاقی‌های شخصیت پارانوئید می‌تواند ازدواج شما را به مرز طلاق و جدایی برساند. جنگ روانی در کنار فشار طلاق سلامت روان شما را به خطر می‌اندازد. حفظ ارتباطات اجتماعی با خانواده و آشنایان می‌تواند به شما برای حفظ آرامش و سلامت شما کمک کند.

منبع: ازدواج و زندگی با شخصیت پارانوئید۲۹۲