برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۱۰ ماه پیش پرسیده شده

چند نوع گیاه‌خواری داریم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

نسیم خردمند
مهندس نرم‌افزار

گیاه‌خوار به کسی گفته می‌شود که در رژیم غذایی خود از هیچ نوع گوشتی از قبیل پرندگان، ماکیان، آبزیان و غیره استفاده نمی‌کند.

دلایل عمده گرایش به گیاه‌خواری:

  1. بالا بردن میزان سلامت عمومی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف
  2. احترام به حقوق حیوانات
  3. حفظ محیط زیست

گیاه‌خواری انواع مختلفی دارد:

وگن (Vegan)

در این مدل گیاه‌خواری، شخص از هیچ‌گونه محصول حیوانی در غذا و یا مواد مصرفی خود استفاده نمی‌کند. اغلب اشخاص برای رعایت حقوق حیوانات، مسائل اخلاقی، حفاظت از محیط زیست، حفظ سلامتی، مسائل معنوی یا مذهبی به این سبک زندگی روی می‌آورند. این سبک گیاه‌خواری دارای زیرمجموعه وگن‌های پخته‌خوار و وگن‌های خام‌خوار می‌باشد و کامل‌ترین نوع گیاه‌خواری است. افراد با رژیم وگن با پرورش صنعتی حیوانات، آزمایش روی حیوانات، بهره‌کشی و اسارت حیوان‌ها مخالفت می‌کنند. 

وگن‌ها از مصرف موارد زیر خودداری می‌کنند: انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…)، لبنیات، تخم‌مرغ، عسل، ژلاتین، ابریشم، چرم، خز، و دیگر محصولات حیوانی.

فروگن (Frugan)

فروگن نیز یک سبک گیاه‌خواری است. این دسته از گیاه‌خواران تنها از میوه‌ها و محصولات گیاهان استفاده میکنند. فروگن‌ها بر این باورند که حیات گیاهان نیز به اندازه حیات حیوانات محترم است. پس آنها علاوه بر این که محصولات حیوانی را تحریم میکنند، آن دسته از محصولات گیاهی که باعث مرگ و یا آسیب‌دیدگی گیاهان میشود را نیز مورد استفاده قرار نمیدهند.

فروگن‌ها تنها از محصولات گیاهان استفاده می‌کنند و بخش‌هایی از گیاهان مانند غده، ریشه، ساقه، برگ، گل و همچنین جوانه‌ها در سبد غذایی شان جایگاهی ندارد. فروگن‌ها تنها میوه‌ها، دانه‌ها، مغزها، آجیل‌ها و حبوبات را مصرف می‌کنند و از خوردن محصولاتی که گیاه در تهیه آن‌ها آسیب دیده و یا از بین می‌رود مانند کلم، کاهو، کرفس، سبزیجات، هویج، شلغم، قارچ، سیب زمینی، سیر، پیاز و غیره خودداری می‌نمایند.

خام‌گیاه‌خواری

این سبک گیاه‌خواری ترکیبی از گیاه‌خواری و خام‌خواری است. در رژیم غذایی افراد خام‌گیاه‌خوار همه غذاها با منشاء حیوانی و همه غذاهای طبخ شده در دمای بالاتر از ۴۸ درجه سانتی‌گراد (۱۱۸ فارنهایت) حذف شده‌ است. خام‌گیاه‌خواران از مواد محرکه مانند قهوه، چای، الکل، یا سیگار خوداری می‌کنند و آن‌ها را به کار نمی‌برند. خام‌گیاه‌خواران سبزیجات خام و میوه‌ها، آجیل‌ها و پوره آن‌ها، حبوبات و جوانه‌های گیاهی، دانه‌های گیاهی، روغن‌های گیاهی، گیاهان دریایی، میوهای تازه‌، سبزیجات و یا سالادها، آجیل و خشکبار مانند گردو، پسته، فندق، بادام، کنجد و انواع جوانه‌ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی نظیر کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و... را به صورت خام و طبیعی مصرف می‌نمایند که می‌توان آن‌ها را به صورت غذاهای ترکیبی در آورد و مورد مصرف قرار داد. در این روش تغذیه گوشت و لبنیات و فرآورده‌های آن و تخم مرغ به هیچ نوع و صورتی مصرف نمی‌شود. 

خام‌گیاه‌خواری دو نوع  وگن و غیر وگن دارد. خام‌گیاه‌خواران غیر وگن عسل مصرف می‌کنند ولی خام‌گیاه‌خواران وگن یا خام‌وگن از اصل وگنیسم پیروی می‌کنند و در حمایت از حقوق حیوانات، عسل و دیگر محصولات حیوانی را مصرف نمی‌نمایند.

وجترین (vegetarian)

وجترین به شخصی گفته می‌شود که گوشت مصرف نمی‌کند و تغذیه‌ی او به طور کامل از سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها، آجیل و گاهی تخم مرغ یا محصولات لبنی تشکیل می‌شود. وجترین به سه دسته تقسیم می‌شود: لاکتو وجترین، اوو وجترین و اوو-لاکتو وجترین.

1- لاکتو وجترین (lacto-vegetarian)

لاکتو به معنی لبنیات است و این گیاه‌خواران انوع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و تخم مرغ مصرف نمی‌کنند اما لبنیات مصرف می‌کنند. 

2- اوو وجترین (Ovo vegetarian)

اوو به معنی تخم مرغ است و این گیاه‌خواران انوع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و لبنیات مصرف نمی‌کنند اما تخم مرغ مصرف می‌کنند. 

3- اوو-لاکتو وجترین (Ovo-Lacto vegetarian)

این گیاه‌خواران انوع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) مصرف نمی‌کنند اما تخم مرغ و لبنیات مصرف می‌کنند.

نیمه‌گیاه‌خوار (semi-vegetarian)

دسته‌ای دیگر به نام نیمه‌گیاه‌خوار وجود دارد که از یکی از الگوهای زیر پیروی می‌کنند:

  1. کسانی که گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند اما از گوشت مرغ و ماهی استفاده می‌کنند.
  2. کسانی که جز گوشت محصولات دریایی، محصولات گوشتی و غیرگوشتی دیگر حیوانات را مصرف نمی‌کنند.
  3. کسانی که جز گوشت محصولات دریایی، محصولات گوشتی حیوانات را مصرف نمی‌کنند اما محصولات غیرگوشتی حیوانات را مصرف می‌کنند.