برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

به نظر شما کدامیک از رسوم ازدواج در ایران باید حذف شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

اجازه بدبد سوال را بنیادی‌تر مطرح کنم:

چه نقش‌های ازدواج حذف شده و یا در حال حذف شدن است؟

در گذشته نه چندان دور عامل اصلی ازدواج را تولید نسل و پشتوانه پیری قلمداد می‌کردند ولی امروز همین 2 نقش اصلی رنگ باخته و بچه‌های دهه 60، 70 و 80 تمایلی به فرزندآوری ندارند و کسی برای عصای پیری هم ازدواج نمی‌کند لذا این تغییرات گسترده مسلما در هنجارها و ارزش‌های ازدواج هم تاثیرگزار است از جمله:

  • نقش والدین در انتخاب همسر
  • ازدواج‌های ناف‌بری و تحمیلی
  • حق طلاق
  • زندگی مستقل
  • نقش‌پذیری خانم‌ها در شکل‌دهی ازدواج

مهمترین تغییری که در ازدواج امروز ایران شکل گرفته است مسئله عشق است. هرگز نسل‌های قبلی مثل امروزی دنبال ابعاد احساسی و عشاق بودن نبودند. شاید اغراق نباشد اینکه بگوییم که اصلا مردان و زنان قدیم عاشق نمی‌شدند و درکی از عشق نداشتند ولی امروز ما همه عاشق می‌شویم و چه بسا عشق آب دوغ خیاری.

ولی مسئله مهمتر اینست که این دستاورد نو بشر امروزی با رسم و آیین گذشته در تضاد است و بیشتر مشکلات خانواده ایران امروزی در تضاد دستاورد جدید با آیین‌هایی چون: جهیزیه، مهریه، هزینه‌های سنگین عروسی و نگرش سنتی به خانواده و روابط زن و شوهر خلاصه می‌شود.

راه حل: 

زنان: عشق و آرامش و مستقل بودن با داشتن جهیزیه آنچنانی و مهریه بالا در تضاد است. نمی‌توانیم ادعا کنیم بعدهای عاطفی و انسانی برامون خیلی مهم است ولی  نگاه به زندگی بر اساس کالا محوری باشد. نمی‌شود ادعایی بر مستقل بودن داشت ولی دست زنان همیشه بروی مردان دراز باشد. نمی‌شود دم از آزادی و اختیار زد ولی دنبال مهریه سنگین دهن پر کن باشیم. مهریه زنان چیزی جز خرید و فروش زنان نیست منتها به سبک مدرنش. باید نگرش به ازدواج و تشکیل خانواده بر اساس شرایط امروز و مزایا و تعهدات امروز باشد.

 مردان: این داستان‌هایی که یکی باید حرف آخر را بزند. سهم‌خواهی مردانه، عروسی آنچنان آنهم با جیب پدر، داشتن خانه مستقل ولی توسط پدر و اینکه یکی باید برام پخت و پز کند چون من مردم و این کار زنانه است و... را باید مردان فراموش کنند و با تعهد 100 درصد برای تشکیل خانواده‌ای شیرین و آروم تلاش کنند آن هم با احترام و اختیار متقابل.

سوالات مشابه

آمار سوال

۶۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه