برو به محتوای اصلی
ساسان کبیری
دندانپزشک
۳ سال پیش پرسیده شده

خازن پلاریزه یعنی چه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

این نوع خازن‌ها قطبی هستند یعنی دارای سر مثبت و سر منفی هستند که معمولاً سر منفی بر روی بدنه خازن مشخص شده است و باید دقت کرد که سر منفی و مثبت اشتباه وصل نشوند چون در این صورت مایع الکترولیت داخل آن به گاز تبدیل می‌شود و احتمالاً باعث منفجر شدن خازن می‌شود و یا آن گاز از خازن خارج می‌شود در این صورت ظرفیت خازن تا حد زیادی کم خواهد شد و دیگر خازن به درد نمی‌خورد.

روی خازن الکترولیتی نواری با رنگ روشن با علامت صفر روی خازن الکترولیتی وجود دارد که نشان دهنده این است که این طرف خازن پلاریته منفی دارد و پایه مربوط به قطب منفی خازن مشخص می‌شود.

دقت کنید که پلاریته منفی روی بورد با یک نیم دایره سیاه مشخص می‌شود. برای نصب خازن پلاریته منفی مشخص شده روی بدنه خازن الکترولیتی را با پلاریته منفی مشخص شده روی بورد تطبیق دهید سپس خازن را روی بورد لحیم کنید.

یوسف هنرمند
مهندس کامپیوتر

خازن پلاریزه یا (بشکه‌ای) یا (الکترولیتی) یک سر مثبت و یک سر منفی دارد که بر روی بدنه آن جهت منفی مشخص شده است. این نوع خازن‌ها معمولا دیپ هستند (یعنی داخل برد جا میخورند) و معمولا نوع smd کمی دارند (smd: بر روی سطح برد جا میخورد). ولتاژ و چند میکروفاراد بودن آن بر روی آن درج شده است و میتوان با تستر نیز این اعداد را بدست آورد. خازن‌های الکترولیتی در دو نوع آلومینیومی و تانتالیومی ساخته می‌شوند. یکی از کاربردهای گسترده این نوع خازن استفاده در مدار مستقیم (یکسوساز) دیودی به عنوان فیلتر dc است. 

خازن پلاریزه یعنی چه؟