برو به محتوای اصلی

تومور مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان ، معمار و طراح داخلی

تومورهای مغزی بیماری جدی هستند که می‌توانند بر روی فعالیت‌های گوناگون بدن تاثیر بگذارند، و حتی ممکن است باعث مرگ شوند. معمولا دکترها برای تومور مغزی، جراحی را پیشنهاد می‌دهند. 

مغز مرکز کنترل بدن است. در درون جمجمه است و توسط آن محافظت می‌شود. نخاع مغز را به بقیه بدن متصل می‌کند. تومور مغزی رشد غیر طبیعی بافت در داخل و یا روی مغز است. این رشد غیر طبیعی تنها با عملکرد طبیعی مغز تداخل ندارد، بلکه اگر کنترل نشود می‌تواند باعث مرگ شود. به دلیل اینکه مغز اکثر عملکردهای بدن را کنترل می‌کند، علائم یک تومور مغزی بسیار متفاوت است، و به این بستگی دارد که تومور در کجای مغز ایجاد شده است.

علائم و علل آنها

علائم تومورهای مغزی بسیار متفاوت است. یک محدوده از سردردهای ساده تا کوری و علائم دیگر. علائم دیگر شامل ضعف، از دست دادن حافظه، تغییرات شخصیتی، مشکلات گفتاری و تعادل ضعیف می‌باشد. همچنین تشنج نیز ممکن است از علائم یک تومور مغزی باشد. 

اسکن‌های MRI و CAT می‌توانند در پیدا کردن محل دقیق تومور بسیار کمک کننده باشند. در برخی مواقع MRI همچنین می‌تواند کمک کند که تشخیص دهید یک تومور خوش‌خیم (غیر سرطانی) است و یا بدخیم (سرطانی) است. نوع تومور توسط پاتولوژیست تشخیص داده می‌شود. پاتولوژیست از میکروسکوپ برای آزمایش یک نمونه از تومور که در زمان جراحی برداشته شده است استفاده می‌کند.

۱۱

در رابطه با علائم مختلفی که میتونه ایجاد بشه در اثر تومور، یکی از اساتید نورولوژی خاطره‌ی جالبی داشت.

می‌گفت بیماری داشته که حسابدار یه شرکت بوده. این بیمار مراجعه میکنه به ایشون و شکایت داشته از این که قبلا میتونسته ضرب ۳ رقم در ۳ رقم رو ذهنی انجام بده ولی الان جمع ۲تا عدد هم براش سخت شده. 
خلاصه MRI می‌کنن و میبینن تومور داره...

۷

میشه اسمشو گذاشت یه سرطان که بجز جراحی علاج دیگه‌ای نداره. بارز‌ترین علائم سردرد‌های شدید در قسمت گیجگاهی است.

 

۲