برو به محتوای اصلی

مصلح غذا به چه چیزی گفته می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

اول یک تعریف از مصلح غذایی بگیم: 

منظور از مُصلح؛ یک نوعی ماده‌ی غذایی یا گیاه دارویی است که مصرف آن به همراه غذاها، در اصلاح و تعدیل عوارض جانبی آن غذا موثر است و هضم غذا را بهتر خواهد کرد و خواص غذا و جذب غذا را در بدن و ارگان‌های مربوط مضاعف میکند و تقریبا غذا یا میوه‌ای یافت نمیشود که بدون مصلح مصرف شود.

منبع : شفا آنلاین 

و یک تعریف دیگر از مصلح غذایی: 

در طب سنتی ایران تدابیر مختلفی برای حفظ سلامت و تندرستی جسم و روح وجود دارد که یکی از آنها داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم است؛ رژیمی که علاوه بر آنکه با مزاج و طبع فرد منطبق باشد تا حد زیادی با مزاج فصل نیز هماهنگی داشته باشد. یکی از مهمترین ویژگی‌های این تدابیر مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی به همراه مصلح آنهاست (مقصود از مصلح موادغذایی خوراکی، ادویه یا چاشنی‌ای است که مصرف توامان آن با مواد غذایی به ایجاد تعادل و توازن در بدن انسان کمک می‌کند). دکتر سعید صانعی، درمانگر و مشاور گیاه درمانی علاوه بر آنکه شما را با مصلح رایج‌ترین خوراکی‌ها و مواد غذایی آشنا می‌کند به شما می‌گوید چرا باید این مواد غذایی را با هم و در کنار هم در یک وعده غذایی میل کنید.

منبع : ایران بانو 

خب تو این دو تعریفی که از مصلح غذایی شد مسلما متوجه شدید که یک سری المان‌های غذایی در ترکیب و درست شدن غذا نقش‌های مختلفی بازی میکنن. مسلما طب ایرانی و دستورات آشپزی سنتی ایران رو که مطالعه کنید میبیند چه قدر حکیمانه این المان‌ها کنار هم چیده شده. خب مسلما بدن انسان یک نرم (norm) و حالت طبیعی داره و بر اساس یک سری فاکتور‌ها تنظیم میشه و هر کسی برای خودش مزاج خاصی داره. نکته اول و قبل از این که اصلا وارد بحث مصلح‌های غذایی بشید این هست که کاملا دقیق و شفاف در مورد طبع مواد غذایی که روزانه داریم مصرف میکنیم حتما مطالعه داشته باشید. در واقع نکته‌ای که در سوال شما هست این هست که بتونیم با شناخت نسبت به این المان‌ها بتونیم تعادل و طبع متعادل رو توسعه بدیم. مثلا فرض کنید شخصی با مزاج گرم به میوه انبه علاقه داره. در صورتی که انبه طبع بسیار گرمی داره. در صورتی که این شخص انبه رو به صورت خالی مصرف کنه مسلما دچار گرگرفتی میشه و بدن خیس عرق میشه در اثر این گرگرفتی و اعصاب و روان آدم هم دچار مشکل میشه. ولی اگه همین انبه در کنار بستی سرو بشه در واقع بستنی نقش مصلح رو برای اون بازی میکنه چون ذات لبنیات سردی هست و این خنثی کننده این طبع گرم این میوه هست. یا مثلا فرض کنید شخصی مزاج سردی داره و دوست داره بستنی بخوره خوب در این صورت مسلما سردی بیش از حد از وارد بدن میشه و عوارضی از جمله درد استخوان‌ها و کسلی و سستی رو تجربه میکنه. خوب در این صورت مصلح این مورد مثلا میشه ترکیب شیره خرما و انگور به همراه بستنی یا مثلا قدیمی‌ها رسم داشتن وقتی کله پاچه مصرف میکردن بعد از غذا از شربت سرکه شیره استفاده میکردن به خاطر این که این توازن رو به دست بیارن. یا مصرف سیر ترشی به همراه ماهی و خیلی از غذا‌ها یک مصلح رایج هست. مسلما و حتما دیدید که به همراه دوغ و ماست از نعنا و پونه و یک سری گیاه‌هایی که با طبع گرم هستن استفاده میشه برای این که اثرات سردی رو کمتر کنه و همچنین طعم بی‌نظیری هم بهش میده. نکته‌ای که هست اینه که وقتی در سفر هستید حتما باید نسبت به این مصلح‌های غذایی حساس‌تر بشید و در کنار مواد غذایی استفاده کنید. 

نکته‌ای که جالبه بدونید این هست که ما در طبیعت هم مصلح داریم. ذات طبیعت بر اساس این هست که همه چی در واقع رو تعادل نگه داره. اگه جایی میبیند که جنگل سرسبزی هست مسلما یک بیابان بی‌نظیری هم در یک جای این دنیا حتما پیدا میکنید. مستندی رو مشاهده میکردم که میزان اکسیژن موجود در کره زمین رو عدد 29.5 اشاره کرده بود بهش. طبق گفته این مستند اگه اپسیلونی از این مقدار بیشتر بشه همه موجودات در این جهان میسوزن و اگه اپسیلونی از این مقدار کمتر باشه همه موجودات میمیرن و زندگی معنی نداره. این که چه المان‌هایی از داخل کره زمین و از خارج از کره زمین دارن این فشردگی اکسیژن رو برای من و شما تو یک حالت تعادل نگه میدارن خودش کلی نکته داره که ذات آفرینش رو چه قدر داره به خوبی به تصویر میکشه که همه المان‌ها این قدر دقیق و منظم کنار هم قرار گرفتن. پس وقتی میبیند که جنگلی آتش گرفته یکی از دلایلش این هست که داره نقشی تو تعادل‌سازی طبیعت ایفا میکنه. هر چیزی که شما با دقت در اون نگاه کنید مسلما برای خودش مصلح‌هایی داره. به خاطر همین مورد انسان هر چه قدر تو طبیعت نظر کنه و دنبال این المان‌ها باشه و نظم و اندازه دقیق این المان‌ها رو پیدا کنه مسلما حکمت آفرینش رو خیلی دقیق‌تر متوجه میشه و خودش رو جدا از طبیعت نمیبینه. 

۴