برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

از تابع Vlookup اکسل چطور باید استفاده کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمد ناظری
مدرس اکسل و داشبوردسازی

تابع Vlookup در دسته توابع جستجو نرم‌افزار اکسل قرار دارد. این تابع جزء پرکاربردترین توابع اکسل۶۰ می‌باشد که اگر اجزا آن را خوب متوجه شویم کمک زیادی در محاسبات اکسلی به ما خواهد نمود.

توضیحات تابع:

تابع Vlookup شامل اجزا (یا اصطلاحی که در اکسل به کار می‌رود “آرگومان” ) زیر می‌باشد:

VLOOKUP (lookup_value, table_array, col_index_num, [range_lookup])

مقدار مورد نظر برای جستجو (lookup_value):

مقداری که کاربر می‌خواهد جستجو را بر اساس آن انجام دهد در این قسمت مشخص می‌شود. این مقدار می‌تواند یک عدد، رشته متنی، آدرس سلول و یا تابع دیگری باشد. این مقدار در اولین ستون محدوده‌ای که برای تابع مشخص خواهیم نمود جستجو می‌شود.

برای آن که در جدول فروش بتوانیم قیمت هر محصول را از جدول قیمت فراخوانی کنیم از مقدار مورد نظر برای جستجو تابع Vlookup۱۲۵  به این شکل استفاده می‌کنیم.

"<yoastmark

محدوده جستجو (table_array):

در قدم بعد باید محدوده‌ای را مشخص کنیم تا مقداری که در قسمت اول مشخص نمودیم داخل آن جستجو شود. این محدوده باید حداقل در برگیرنده ستونی که در آن جستجو کنیم به همراه ستونی که می‌خواهیم از داخل آن مقدار خروجی داشته باشیم، بوده تا عملکرد مطلوب را داشته باشد.

نکته حائز اهمیت اینکه در چینش چپ به راست، جستجو در سمت چپ‌ترین ستون انجام خواهد گرفت و آن ستون در شمارش اولین ستون محسوب خواهد شد. در حالی که در چینش راست به چپ، جستجو در سمت راست‌ترین ستون انجام می‌شود.

ناحیه مدنظر را محدوده جدول قیمت‌ها انتخاب می‌کنیم.

vlookup

شماره ستون( col_index_num):

بعد از اینکه مقدار مورد نظر برای جستجو در محدوده‌ای که مشخص کردیم پیدا شد، شماره ستون که یک عدد می‌باشد، ستون متناظری که خروجی باید از آن انتخاب شود را مشخص می‌کند. این مقدار نمی‌تواند عددی کمتر از یک باشد. در صورتی که نیاز به استفاده از ستونی با عدد منفی دارید می‌توانید از توابع Index و Match۶۲ استفاده کنید.

چون می‌خواهیم قیمت محصولات برای‌مان به عنوان خروجی نمایش داده شود پس از عدد ۲ استفاده می‌کنیم.

جستجوی تقریبی یا دقیق ( [range_lookup] )

آخرین پارامتر تابع در مورد دقیق یا تقریبی بودن خروجی می‌باشد. اگر مقدار این پارامتر را True یا عدد ۱ یا هیچ موردی درنظر نگیریم در صورتی که مقدار ورودی یافت نشود؛ بزرگترین مقدار کوچکتر از مقدار مورد نظر برای جستجو به صورت خروجی نشان داده خواهد شد. در این حالت باید حتما مقادیر ستونی که قرار است در آن جستجو انجام گیرد به صورت صعودی مرتب شود.

در صورتی هم که این مقدار False  یا عدد صفر باشد خروجی دقیقی خواهیم داشت و حتی اگر مقادیر ستون جستجو مرتب هم نباشند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر در ستون مورد نظر برای جستجو مقدار یافت نشد خروجی به صورت خطا نشان داده خواهد شد. در صورتی هم چندین جواب برای جستجو وجود داشته باشد اولین موردی که توسط تابع تشخیص داده شود به صورت خروجی نشان داده خواهد شد.

vlookup

به راحتی تمامی محاسبات خیلی سریع‌تر از آنچه فکرش را هم بکنید انجام خواهد گرفت.

"<yoastmark

تابع Vlookup ۱۲۵یک سری محدودیت‌ها دارد که با تکنیک‌هایی می‌توان این موضوع را دور زد همچنین ترکیب توابع MAtch و Index می‌تواند قدرت شما را در استفاده از توابع جستجو چندین برابر نماید.