برو به محتوای اصلی
ابراهیم علی بیگی
تاسیساتی لوله کشی
۳ سال پیش پرسیده شده

چگونه کودکان بازیگوش را آرام کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

اگر قصد دارید کودک بازیگوش خود را به انجام کاری تشویق کنید، مثلا می‌خواهید که اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند، می‌توانید آن فعالیت را به صورت بازی در آورید. مثلا بگویید «من تا 50 می‌شمرم که ببینم می‌تونی وسایلت رو جمع کنی یا نه!». همچنین می‌توانید به کودک  بگویید برای تمیز کردن اتاق به کمک او احتیاج دارید با این کار حس مثبت بودن در او تقویت می‌شود.

 سعی کنید که او را مسئولیت‌پذیر بار آورید. مثلا اگر برای رفتن به جایی عجله دارید از او کمک بخواهید و به او بگویید که کیف شما را دم در بگذارد. با این کار کودک در انجام کارها نیز با شما شریک شده و حس مسئولیت‌پذیری در او تقویت می‌شود.

کودک بازیگوش حرف زدن را دوست دارد. به او یاد بدهید که بتواند به شما بگوید که چه احساسی دارد و چگونه فکر می‌کند. با انجام این روش رابطه‌ای قوی با فرزند خود ایجاد می‌کنید. چنین رابطه‌ای، هنگامی که فرزندتان به سن بلوغ می‌رسد نیز در حل مسائل به شما کمک زیادی خواهد کرد.

کودکان بازیگوش در مکان‌های عمومی بی‌قرارتر از سایر کودکان هستند و می‌دانند که اغلب در این مکان‌ها از تنبیه خبری نیست. یکی از راه‌ها برای کنترل کردن این کودکان در مکان‌های عمومی این است که یک اسباب‌بازی دلخواهش را همراه ببرید تا سرگرم شود. قبل از رفتن نیز او را از برنامه آگاه کنید و توقعات خود را واضح برایش بگویید که «اگر با من بیایی، کارم یک ساعت طول می‌کشه و اگر آروم باشی بعدش باهم می‌ریم پارک.»

سوال بسیار کلی است و بالطبع جواب آن کلی است.

اول باید دید بازیگوشی کودک به خاطر چیست و در چه سطحی است؟

با فرض اینکه کودک سالم است و بازیگوشی‌اش طبیعی است، باید دید چه نیازهایی در کودک بازیگوشی به همراه دارد و از آن مهم‌تر و ظریف‌تر اینکه چه نیازی در شما باعث می‌شود به فکر آرام کردن بازیگوشی کودک خود باشید.

در ارتباط با کودک چندین اصل طلایی و کلیدی وجود دارد که یکی از آنها این است که هر رفتاری از کودک که قصد خاموش کردن آن را دارید، باید به آن توجه نکنید و نادیده‌اش بگیرید. توجه مثبت و حتی منفی (مثل غر زدن و تنبیه) باعث برآورده شدن نیاز کودک (به دست آوردن توجه شما) می‌شود و کارش را تکرار می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با اصول طلایی تربیت کودک این فایل۴۸ را تهیه و دقیق گوش کنید.