برو به محتوای اصلی
علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت
۳ سال پیش پرسیده شده

تجربه شما در رابطه با سرمایه‌گذاری در کارگزاری‌هایی مرتبط با بورس چیست؟ به نظر شما در این شرایط اقتصادی میتونه یه پشتوانه خوبی باشه برای سرمایه‌گذاری که افراد متخصص در زمینه بورس با سرمایه من و شما کار کنند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

من از اواخر بهار ۹۷ وارد بورس شدم و بعد از آشنایی مقدماتی تو بورس یکی دوماهی با سرمایه کم درگیر خرید و فروش شدم تا یه چیزایی دستم بیاد اما متوجه شدم من هرچقدرم کتاب و تکنیکالو این چیزا یاد بگیرم باز حالا حالا نمیتونم سهمی رو درست و به موقع انتخاب کنم. تو همین دوران بود که با یه کانالی آشنا شدم که با تحلیل فوق‌العاده سیگنال معرفی میکرد و کم کم دستم اومد که چیکار باید کنم و اونم اینه که سیگنالی که معرفی کرد رو بگیرم و هر وقت سیگنال خروج داد بفروشم و دقیقا از ۱۵ مرداد تا ۱۰ مهر ۱۰۰ درصد سود کردم. تا اینجا همه چی عالی بود و حتی دوسه تا از دوستانم رو هم آوردم تو بورس امااااااا امان از ۱۰ مهر ۹۷... روزی که بورس ایران به من نشون داد که همه این دو ماه لذتی که بورس به من داده بود در تاریخ بورس ایران بی‌سابقه بوده و همه اون مثبت خوردن‌ها کاملا دستوری بوده. از روز ۱۰ مهر به بعد دستور به ریزش بازار صادر میشه و تا همین امشب که من دارم این متن رو مینویسم تمامی تحلیل‌های تکنیکال و خبرای خوبی که واسه شرکت‌ها میاد و تحلیل بنیادیو این حرفا همش به یه چیز وابسته شدن و اونم اینه که شانس باهات همراه باشه و سهمی که گرفتی با همون تحلیل‌ها پیش بره چون بورس ایران در شرایط پیش رفته تو این شش ماه اخیر که همه چیش کاملا دستوری بوده مثلا سهمی از هر نظر ارزنده ست و باید بره بالا اما صبح پامیشی میبنی تمام تحلیل‌ها رفته کنار و قیمت دستوری از بالا صادر شده و کل بورس بدون هیچ دلیل منطقی و تحلیلی قرمز رنگ شده و از اونجایی که ملت همیشه در صحنه ما تو این شرایط پا به فرار و فروش سهم میکنن چندین روز و چندین هفته ریزش‌های فرسایشی رخ میده و فقط باید منتظر فرصت برای خروج از سهم بشینی. این چیزایی که گفتم تجربه نه ماه اخیر من از بورس بوده و هم سود کردم هم ضرر. تجربم زیاد شده دانشم هم مجبورا زیاد شده اما هنوز خیلی کار دارم. با این همه بزرگترین درسی که گرفتم تو بورس اینه:

صبر صبر صبر... به این صورت که به یه آدم باتجربه و بادانش وصل شو از تحلیل‌هاش استفاده کن از دانش خودت هم استفاده کن بعد تصمیم بگیر و بعد صبر صبر صبر صبر... چرا انقد صبر مهمه؟ چون بازار بورس ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ واسه بورسیا به حدی جذابه که یکسره میخوای آنلاین باشی و قیمتارو رصد کنی، واسه همین درگیر هیجانات میشی دنبال نوسان‌گیری میری و هرچی سرمایه داری رو تو جیب کارگزاری‌ها میریزی و اصن فراموش میکنی که مهم‌ترین اصل تو بورس صبووووری هستش. بعداز چند ماه به خودت میای میبنی اون سهم‌هایی که فروختی رو اگه یکی دوماه نگه میداشتی خیلی بیشتر سود میکردی تا اینکه بخوای روزانه از هر سهمی سود کنی. خلاصه بورس ایران به شدت وابسته به قیمت‌های دستوریه مخصوصا تو صنایع بزرگ و شاخص‌ساز. سعی کن اگه اومدی تو بورس دنبال شرکت متوسط و ارزنده باشی و اسیر هیجانات نشی. ببخشید متن طولانی شد اما امیدوارم کمک کرده باشم ذره‌ای از چشم‌انداز بورس ایران رو واست ترسیم کنم (البته خیلی کوچکتر از این حرفام که بخوام خودم رو تو بورس کسی بدونم).

سهیل نیک‌اندیش
مدیرعامل/کارشناسی مدیریت دولتی/در حال خدمت سربازی

من خودم به شخصه وارد این بازار شدم و ضرر دادم، اما علت داشت و اون هم بی‌سوادی من در این علم بود.

اگر در بورس کامل آموزش ندیده باشید بی‌سواد محسوب میشوید، تکنیکال (نمودارها) و فاندامنتال (شرایط سیاسی، جغرافیایی و...) از موارد مهم در بازار سرمایه و بورس هستند.

من ضرر دادم ولی تصمیم دارم بعد از خدمت سربازی مجدد شروع کنم چون دیدم افراد باسوادی که سود عالی میبرند.

تالار بورس۱۰۳ و خانه سرمایه۱۳۷ از نمونه سایت‌های آموزشی هستند که میتونن مفید واقع شوند.

مهدی افضلیان
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه

فعالیت در بازار سرمایه میتونه یک شغل دوم خوب باشه ولی برای شروع باید آموزش‌های لازم رو ببینید تا بتونید معاملات موفقی داشته باشید.

در حال حاضر هم تنوع ابزارها در بورس زیاد شده و میتونید اوراقی با بازدهی 20 تا 22 درصد سالانه خریداری کنید یا حتی سکه طلا خرید و فروش کنید. یعنی با هر شرایط اقتصادی قادرید در یکی از بازارها سرمایه‌گذاری کنید و مشکلی هم از این بابت نیست.

بورس

به نظرم بهتره که خودتون در دوره‌های آموزش بورس شرکت کنید. تو این دوره‌ها یاد می‌گیرید که چطور معامله کنید. کجا سرمایه‌گذاری کنید. چطور خرید و فروش سهام انجام بدید و...

آموزشگاه‌های زیادی هستن که تو این زمینه فعالیت دارن ولی از نظر قیمت، کیفیت و سابقه کلاس آموزش بورس توی کارگزاری آگاه۵۷ خیلی مناسبه. البته یه وبلاگ هم دارن که مطالب خوبی اونجا برای شروع یادگیری بورس هست. کلی فیلم آموزش بورس هم هست که به صورت رایگان توی سایتشون قرار دادن.

آمار سوال

۲۵۳ نمایش
۲ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه