برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

برای بازی‌سازی از کجا باید شروع کرد؟ چه دوره‌های باید دید؟ آیا علاوه بر تسلط بر موتور بازی مثل آنریل باید به نرم‌افزارهای دیگه‌ای هم مسلط بود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی محمدی
برنامه نویس، توسعه دهنده بازی

برای شروع بازی‌سازی:
- اگر علم برنامه‌نویسی ندارید یا از برنامه‌نویسی خوشتون نمیاد، میتونید از موتور بازی‌سازی Construct 2 شروع کنید که نیاز چندانی به برنامه‌نویسی ندارد. در این مورد پیشنهاد میشه که با ساخت بازی‌های کوچک و تستی شروع کنید و آموزش‌های موجود در Youtube و سایت‌های ایرانی construct2.ir۲۹۹ و si2.ir۹۷ را حتما دنبال کنید.
- اگر علم برنامه‌نویسی دارید یا به برنامه‌نویسی علاقه‌مندید و یا برایتان فرقی ندارد و میخواهید بازی‌های با کیفیت بالاتری بسازید، پیشنهاد بنده، موتور بازی‌سازی Unity3D (برای ساخت بازی‌های با کیفیت 2 بعدی و 3 بعدی) و موتور بازی‌سازی Unreal Engine (برای ساخت بازی‌های با کیفیت 3 بعدی) و یا حتی Game Maker (برای ساخت بازی‌های با کیفیت 2 بعدی) میباشد. و درسته که یک عده میگن یونیتی 20 درصد برنامه‌نویسیه و 80 درصد کار با انجین (موتور بازی‌سازی) اما اشتباه میکنن. شما اگر میخواهید یک بازی حرفه‌ای بسازید، در یونیتی، حداقل، 50 درصد کدنویسی آن هست (طبق تجارب بنده). من زمانی که شروع کردم، 1 سال بود که طراحی وب کار میکردم (js و css و html و php). اون زمان یونیتی هنوز از javascript پشتیبانی میکرد (الآن فقط از سی‌شارپ پشتیبانی میکنه) و بنده هم چند ماه با یونیتی و زبان js اش کار کردم. زمانی که تصمیم گرفتم تا حرفه‌ای‌تر کار کنم، js رو کنار گذاشتم و برای اولین بار به سی‌شارپ مراجعه کردم. از اون زمان حدود 3 سال میگذره و الآن به حدی رسیدم که در یونیتی میتونم یه بازی در حد عناوین مطرح در مارکت‌های اندرویدی رو برنامه‌نویسی کنم. این نتیجه‌ی علاقه و کار دائم با انجین یونیتی هست. در کل برای شروع نیازه تا اول وارد محیط اون نرم‌افزار بشید و سعی کنید در محیطش چرخ بزنید و هرچند برنامه‌نویسی بلد نباشید اما با تنظیمات و امکاناتش بازی کنید تا با آنها آشنایی اولیه پیدا کنید. فیلم‌های آموزشی هم فرشته‌های نجات هستند که در صورتی که باعث تنبلی‌تان نشود، حتما نگاه کنید و بهره ببرید. من خودم بیشتر سعی کردم با تجربه جلو برم تا فیلم آموزشی. و در کل، تعداد فیلم‌های آموزشی یونیتی که مشاهده کردم، از انگشتان 2 دست هم کمتر است.
این هم یک آموزش جامع و رایگان یونیتی که دوست خوبم آقای امیرحسین رجب‌زاده تولید کرده: این لینکش۳۸ و اینم لینک فهرست تیترها و موضوعات۵۳ آموزش مذکور.
کلاس‌های آموزشی هم باید موجود باشه که بنده بی‌اطلاعم و پیشنهاد هم نمیکنم (به نظرم خودساخته بودن خیلی بهتره).

در مورد سوال آخرتون:
بستگی داره که شما در ساخت بازی قراره چه نقشی رو ایفا کنید. اگر شما میخواهید یک بازی رو به تنهایی بسازید، نقش داستان‌نویس، گیم دیزاینر، طراح گرافیک، طراح مدل 3 بعدی، برنامه‌نویس، آهنگساز و... رو یا خودتون باید ایفا کنید یا با دیگران همکاری کنید و یا نتیجه نهایی هریک از این نقش‌هارو از جایی کپی‌برداری کنید. مثلا برای آهنگ بازی، دست به دانلود فایل‌های آهنگ آماده و مناسب، در سطح اینترنت، بزنید. اگر هم خودتون قراره همه این کارها یا بخشی از آن (به جز برنامه‌نویسی و کار با انجین) را انجام دهید، طبیعیست که به نرم‌افزارهای دیگه هم مثل فوتوشاپ و 3DMax و... نیاز دارید. اگر خودتان عضوی از یک تیم شدید که این مهارت‌ها را داشت، کافیست به وظیفه خودتان که کدنویسی و کار با انجین میباشد پرداخته و از کار در کنار یک تیم خوب، لذت ببرید.
این هم یکی از بزرگترین گروه‌های شغل‌یابی بازی‌سازها: لینک گروه۵۰

و در پایان باید بگم که امروز، در بین انجین‌ها، موتور بازی‌سازی یونیتی، بزرگترین نقش رو در صنعت بازی‌سازی ایران داره و طبیعتاً موقعیت‌های شغلی بیشتری هم برای این انجین موجود میباشد. البته این رو هم بگم که برای ساخت بازی، نوع انجین مهم نیست. مهم اینه که بلد باشیم از یک انجین به درستی کار بکشیم به طوری که از کار کردن با آن لذت ببریم  و حوصله‌مان سر نرود.