برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

طرحواره چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

منظور از طرحواره۵۲ (Schema) مجموعه‌ای از باورهای بنیادین و الگوهای فکری است که حول یک موضوع در ذهن فرد شکل گرفته‌اند و منجر به بروز رفتارهای خاصی می‌شوند. در طرحواره درمانی، طرحواره‌های ناسازگار اولیه که در زبان عامیانه به آنها تله‌های زندگی (Life Traps) نیز گفته می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرند.

اطلاعات کاملتر را می‌توانید در اینجا۵۲ بخوانید.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

طرحواره ۲۸۲یک ساختار هیجانی منفی، پایدار، ناهشیار و پویایی است که به دلیل ناکامی در ارضاء از دوران کودکی در فرد شکل می‌گیرد. ناکامی در ارضاء نیازها با افراط یا تفریط در پاسخ به نیازها، الگوبرداری از محیط و پشت سر گذاشتن تجارب ناراحت کننده اولیه ایجاد می‌شود. هر فردی با یک خلق و خوی خاصی به دنیا می‌آید، این خلق اولیه در کنار تجربه‌های ناکام کننده باعث شکل‌گیریی طرحواره می‌شود.

هریک ما در کودکی تجربه‌هایی داریم که آثار آنها بر بزرگسالیِ ما و فردی که اکنون هستیم، مؤثر است. برخی از این تجربه‌های کودکی منفی هستند و بنابراین تأثیر منفی بر بزرگسالی فرد می‌گذارند. به طوریکه ممکن است، فرد گرفتار الگوهای رفتاری تکرارپذیری شود که روابط عاطفی و حتی تمام زندگی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امّا چطور؟

طرحواره چیست؟

انسان به طور ذاتی از ناشناخته‌ها دوری می‌کند و به دنبال لمس دوباره‌ی اتفاقات و تجربه‌های آشنای گذشته می‌گردد. بنابراین در بزرگسالی در جستجوی روابط و محیط‌هایی است که همان حس آشنای دوران کودکی را درونش زنده کند.
گاهی آن حس آشنا، یک احساس منفی و زیان‌آور مثل احساس بی‌ارزش بودن است و فرد می‌داند که بهتر است، وارد روابط یا محیط‌هایی نشود که آن حس را دوباره تجربه کند. با این حال، توجهی به این مطلب نمی‌کند و این قدر تجربه‌ی آن احساس منفی را تکرار می‌کند که به یک الگوی رفتاری تبدیل می‌شود. به چنین الگوهایی، طرحواره یا تله شخصیتی گفته می‌شود.

مثلاً شخصی که در کودکی مورد تمسخر اطرافیان قرار می‌گرفته و احساس بی‌ارزشی را تجربه کرده؛ در بزرگسالی، به دنبال روابطی است که طرف مقابل برای او ارزش قائل نشود و بتواند دوباره احساس آشنای بی‌ارزشی را تجربه کند.
چنین شخصی روابطش به همین علت ناموفق هستند و به پایان می‌رسند، بدونِ اینکه متوجه تله شخصیتی خود شود. او باز هم وارد رابطه‌ای جدید می‌شود که بتواند حس بی‌ارزشی را به او القا کند.

در طرحواره درمانی به درمان مشکلات زندگی با این رویکرد می‌پردازیم که در دوران کودکی همه‌ی ما، یک سری اتفاقات افتاده که به علّت تکرار شدن، بر باورها، ذهنیت و شخصیت ما، اثر منفی گذاشته است. این اتفاقات در بزرگسالی به الگوهای تکرارشونده‌ای تبدیل می‌شوند که برای ما مشکل‌ساز است.

به یاد داشته باشیم که ممکن است ما در شکل‌گیری این الگوها نقش نداشته باشیم. ولی بدون شک، در تداوم آن‌ها مسئول هستیم.

لطفا برای کسب اطلاعات جامع درباره طرحواره درمانی مقاله (طرحواره درمانی چیست؟) ۲۱را مطالعه فرمایید.

آمار سوال

۸۷ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه