برو به محتوای اصلی

چطور گیاهان را در خانه نگه داریم؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

چند نکته مهم و عمومی درمورد نگهداری و حفظ سلامت گیاهان خانگی هست که باید انجام بدیم:

 1. مکان مناسب.
  1. تهویه و نور مناسب و مراقب باشید که گیاه‌تان از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد.
 2. میزان آبیاری گیاهان.
  1. دانستن اینکه چه زمان و به چه میزانی آبیاری صورت بگیرد کلیدی است که نه تنها از خشکی و پژمردگی گیاه جلوگیری کرده بلکه باعث رشد آن هم خواهد شد. یک راهنمایی بسیار خوب برای فهمیدن زمان مناسب آبیاری این است که وقتی برگ‌ها کم کم شروع به پژمردگی کردند دست به کار شوید. عجیب است بدانید که این موضوع حتی نشان این هست که گیاه شما بیش از حد آبیاری شده است! زمانی که ریشه گیاه کم کم شروع به فاسد و خراب شدن می‌کند برگرداندن آن گیاه به شرایط سالم کار بسیار سختی خواهد بود. در بسیاری از گیاهان آپارتمانی، خاک می‌تواند رطوبت مناسب و کافی را در خود ذخیره کند اما آن را اشباع نمی‌کند. می‌توانید امتحان کنید؛ انگشتتان را درون خاک ببرید اگر تا دو سه سانتی مترو یا کمتر از خاک خشک بود حتما به گیاه خود آب بنوشانید.
  2. آبیاری هر گیاه بستگی به چندتا پارامتر داره مثل سن گیاه حجم گلدان مدل و نوع گیاه آب و هوای منطقه خشکی یا رطوبت هوا و...
  3. هر گیاه میزان آبیاری و مدت آبیاری خاص خودشو داره. با یه جستجو توی اینترنت میتونید جزییات آبیاری اون گیاه رو متوجه بشید.
 3. به گیاهان خانگی، فضایی برای رشد اعطا کنید. 
  1. حتما از این مساله مطمئن شوید که گیاهی که انتخاب کرده‌اید فضای رشد کافی در طول سال و با گذر زمان را داشته باشد.
 4. گیاهان آپارتمانی را تمیز نگه دارید.
  1. گیاهان برای اینکه غذای خود را از طریق فتوسنتز تامین کنند، به برگ‌های خود نیازمند هستند. سطح برگ‌ها با منافذ کوچکی پوشانده شده است که در طی شبانه روز باز و بسته شده و می‌توانند توسط ذرات گرد و خاک مسدود شوند. برگ گیاهان در بیرون از فضای منزل می‌توانند به راحتی توسط باران شستشو شوند اما زمانی که آنها را در خانه نگه می‌داریم باید با یک دستمال مرطوب به صورت کاملا لطیف و ملایم سطح برگ‌ها را پاک کنیم تا همیشه ظاهر شفاف و سالم خود را حفظ کنند.
 5. به گیاهان تغذیه مناسب دهید.
  1. کوددهی برای همه گیاهان سودمند خواهد بود اما زمانی که گیاهی درون گلدان نگهداری می‌شود، اهمیت وجود آن دوچندان خواهد شد. همیشه سعی کنید بهترین انتخاب را برای گلدان‌ها داشته باشید، چیزی که ترکیب مناسبی از کود و کریستال‌های آب را در بر بگیرد. اگر گونه‌ای خاص از گیاهان مثل ارکیده، کاکتوس، مرکبات و... را نگهداری می‌کنید حتما گلدانی خاص و مناسب برای آنها تهیه کنید. به هرحال بهترین گلدان‌ها هم حتی روزی کهنه خواهند شد. بنابراین شما باید بعد از هر یک یا دو سال آنها را تعویض کنید. اکثر کودها برای مدتی حدود ۶ تا ۹ ماه مناسب هستند بنابراین مراقب باشید که عوض کردن کود گلدان‌ها را در زمان مناسب فراموش نکنید. شما همچنین می‌توانید از نوعی کودهای مایع هم برای آبیاری بهتر برای یک یا دوبار در ماه استفاده کنید.
  2. عوض کردن کود گلدان‌ها را در زمان مناسب فراموش نکنید.
 6. گلدان مناسب انتخاب کنید.
  1. البته که یک گیاه بدون گلدان خود چیزی نیست بنابراین قرار دادن آن در گلدان مسئله بسیار مهمی است. بعضی از گلدان‌ها حتی قبل از آنکه درونشان را از خاک و گیاه پر کنید به شدت سنگین هستند. شما می‌توانید با جا به جا کردن گیاه خانگی از گلدان پلاستیکی به گلدان‌های خاص و زیباتر، خطر غرقاب شدن آنها را کاهش داده و فرآیند نگهداری را آسان‌تر کنید به طوری که بتوانید به آسانی در زمان نیاز گلدان‌ها را تعویض کنید.
  2. از گلدان‌های پلاستیکی برای گل‌های خود استفاده کنید تا به راحتی بتوانید آن‌ها را جابه جا کنید.
  3. همچنین می‌توانید از گلدان‌هایی استفاده کنید که در زیر آنها سینی قرار دارد که به این ترتیب قبل از اینکه آب اضافی آن بر روی فرش ریخته و یا باعث تاثیرات منفی بر روی گیاه بشود، به این قسمت انتقال پیدا کند. گلدان‌هایی که آبیاری مستقل دارند نیز انتخاب خوبی به حساب می‌آیند چرا که مقدار آب مناسب و کافی به گیاه عرضه می‌کنند.

یه موضوعی هست اینکه موارد بالا واسه 90 درصد گل‌ها و گیاه‌های زینتی صدق میکنه ولی موارد خاصی هم هست مثل کاکتوس‌های خاص یا گیاه‌های دیگه که مثلا بیرون خونه و توی هوای آزاد و نور مستقیم خورشید رشد و نمو بهتری دارن.

در کل من خودم به شخصه هر گل جدیدی که میخرم یا هدیه میگیرم نحوه نگهداریش رو توی سایت‌های گل و گیاه قشنگ مطالعه میکنم تا آسیبی نبینه.

هر گل شرایط نگهداری خاص خودش رو داره. جدا از شرایط عمومی شرایط خاص اون گیاه خیلی مهمه.

۶