برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

بعد از ازدواج چگونه از دخالت‌های دیگران در زندگی‌مان جلوگیری کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

برای حفظ روابط سالم، بسیار مهم است که  احساسات را در خودمان مدیریت کنیم تا دچار برخورد‌های ناپخته نشویم یا حداقل آنها را کاهش دهیم. بنابر این ابتدا باید احساسات خود را بشناسیم تا بدانیم در مواردی که با دخالتی از طرف خانواده‌ی همسرمان می‌شود چگونه خود را آرام کنیم. از عصابانیت و اضطراب دوری کنیم و هر اظهار نظر خانواده‌ی همسر را دخالت نپنداریم.

ما نمی‌توانیم خانواده‌ی خود و همسرمان را تغییر دهیم بنابر این با تدبیر و درایت باید رابطه‌ای درست برقرار کنیم.

مثلاً از خانواده‌ی همسر خود هیولا نسازیم و در قضاوت آنها سعی کنیم دید منصفانه داشته باشیم.

ما در برخورد با افراد به سه روش رفتار می‌کنیم، یا پرخاشگرانه یا منفعلانه ویا قاطعانه که مسلماً کسانی که قاطعانه رفتار می‌کنند موفق هستند چون این گونه افراد هیچوقت به حریم دیگران دخالت نمی‌کنند و به دیگران نیز اجازه نمی‌دهند به‌‌‌ حریم آنها وارد شوند. پس صحبت و اظهار نظر بی مورد را برای خود و دیگران ممنوع می‌دانند.

اگر نظری از خانواده‌ی همسرمان ما را رنجیده خاطر کرد ابتدا سعی کنیم که دریچه‌ی نگاه یک مادر یا پدر یا خواهر خود به آن بنگریم، آیا اگر خانواده‌ی خودمان چنین اظهار نظری می‌کردند، به این اندازه ناراحت می‌شدیم.

شایسته است که رفتار‌های ناخوشایند را به نیت‌های بد نسبت ندهیم.

برای پاسخ به برخورد خانواده‌ی همسرمان نباید پشت همسرمان پنهان شویم و هر کس را مسئول رفتار خودش بدانیم نه اینکه از دست همسرمان عصبانی شویم. و اگر همسرمان از دخالت و رفتار خانواده‌ی خود دفاع کرد باید با بردباری و نهایت انصاف، به او فرصت دفاع بدهیم اما هنگامی که زمان مناسب باشد.

ما باید بدانیم که اختلاف فرهنگی و تفاوت دیدگاه در بین دو خانواده وجود دارد ولی اگر عشق، احترام و حمایت بین زن و شوهر وجود داشته باشد، مسلماً اولین نتیجه‌ی آن، این است که هیچکدام ناراحتی دیگری را نمی‌تواند تحمل کند. بنابر‌این با نهایت سعی، تلاش می‌کند که بدرستی عمل کند. اگر مادر شوهر عروس را دختر خود و عروس او را همچون مادر بداند و مادر‌زن داماد خود را چون پسر و داماد هم مادر‌زن را مادری عزیز، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.