برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه کارآفرینی کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

به نظرم کارآفرینی کردن شکل و قیافه و کتاب و جزوه منبعی مشخصی نمیتونه داشته باشه که بگیم اگر فلان منبع رو بخونین حتما در بهمان زمینه کارآفرین میشید!

به نظرم اصل اساسی در کارآفرینی کردن:

1- توجه اساسی به نیاز روز طیف مخاطبین خودمون.

2- امکانات موجودی که در دسترس داریم و یا میتونیم در یک بازه زمانی مشخص در اختیار داشته باشیم.

3- تلاش و تلاش و تلاش و پشتکار فراوان.

همینا هستند.

حسین شیرگیر
مدیر پروژه در کنسرن ایرباس - بماردیر

کارآفرینی انواع مختلفی دارد اما اگر کارآفرینی شما از نوع خصوصی و در ابعاد کوچک باشد می‌تواند با حل کردن مشکلی برای بخشی یا کلی از جامعه باشد.

این  راهکار حل مشکل می‌تواند یک راهکار جدید باشد و یا صورت بهینه از راهکار قدیمی. بدین منظور شما می‌توانید از هر چیزی الهام بگیرید.

الهام می‌تواند از هر چیزی باشد در طول روز شما با صحبت با افراد مختلف از موضوعی که آنها رنج می‌برند باخبر می‌شوید و یا ناخودآگاه در طول زندگی شخصی خودتان با مشکلی روبرو می‌شوید و یا اتفاقی در اطراف شما می‌افتد که شما به این فکر می‌افتید که چقدر کار ساده و احمقانه‌ای است و چقدر راحت می‌شد این کار را حل کرد حتی اگر راه حل در دسترس نباشد به شما این احساس القا می‌شود که این کار می‌تواند راه حلی داشته باشد.

 شما شروع به تحقیق می‌کنید و با کارشناسان امور به رسمی یا غیررسمی به مشورت می‌پردازید در طول این مسیر شما با چیز‌ها و مشکلات جدید آشنا می‌شوید. در اغلب مواقع شما از مشکل اصلی دور می‌شوید اما از اینکه در مسیر حل کردن مشکل افتاده‌اید ایده‌های جدید به ذهن شما میرسد.

این نوع ناب از کارآفرینی می‌باشد یعنی حل کردن مشکلات موجود که روش سخت اما به شدت جالبی است.

 اما انواع دیگری از کارآفرینی وجود دارد که به صورت سنتی در همه جای ایران انجام می‌گیرد بدین صورت که کارهایی که شما در آن تخصصی دارید یا متخصصان از نزدیکان شما می‌باشد را شروع  به انجام می‌کنید.

 این کارها نیاز به سرمایه زیادی ندارد و یا شما توانایی برآورده کردن نیازهای اولیه را دارید. اول مقدمات کار را فراهم می‌کنید و کم کم هم خود و هم سایر همکاران خود را در ایده خود مشغول به کار می‌کنید این حالت سنتی از کارآفرینی است که هر روزه در همه جا ایران اتفاق می‌افتد.

علمی‌ترین راه برای نزدیک شدن به نوع کارآفرینی سنتی نوشتن یک موضوع کسب و کار است که در علم اقتصاد به آن بیزنس کیس گفته می‌شود. در حالت اجمالی و کلی بدون اینکه وارد جزئیات شویم کسب و کار خود را به صورت کلی توضیح می‌دهید، هزینه‌های خود را معین می‌کنید مسیرهای درآمد خود را معین می‌کنید و یک نقشه راه ۱۸ تا ۶۰ ماهه می‌کشید. اکثر این نقشه راه‌ها درست از آب در نمی‌آید اما حداقل در ابتدا می‌تواند به شما کمک کند تا شما به صورت منظم به پیش بروید و یاد بگیرید که همیشه باید اوضاع را تحت کنترل داشته باشید و بدانید از ابتدا که  باید برای آمادگی کامل برای ترک کسب و کار ایجاد شده را در مواقع ضروری داشته باشید (تا از زیان انباشته جلوگیری کنید).

این مبحث مبحثی طولانی است اما نتیجه و مخلص کلام این است که شما باید طرح کسب و کار بنویسید و ثابت کنید کاری که میکنید سودآور است.

 در اصل همه این کار را میکنند اما فقط شاید دو درصد مردم آن را ثبت می‌کند و بقیه آن را به صورت ذهنی سوری و سطحی انجام می‌دهند و این کشنده‌ترین اشتباه آنان است.

سید علی احمدی
مربی و مشاور تغییر در زندگی و کسب و کار

به شما پیشنهاد می‌کنم " چرخ دوباره اختراع نکنید! " امروز الگوهای کارآفرینی تست شده و مشخصی در سرتاسر دنیا استفاده میشه و کارآفرینی یک علم و رشته دانشگاهیه و منابع برای مطالعه‌ و تحقیق حتی به فارسی بسیار زیاد برای شما موجوده!

پیشنهاد من به شما استفاده از الگوی ناب۱۶ هستش که خیلی ساده و کاربردیه و به تمام جوانبی که ممکنه حتی شما فکر بهش نکرده باشید، دقت کرده و با استفاده از بوم ناب۱۷ که برگرفته از بوم مدل کسب‌و‌کاره شما به استارتاپ‌تون چهارچوب میدید.

کتاب‌ها و نوشته‌های اریک ریز،۲۲ استیو بلنک و اش ماوریا بهترین منبع شما برای مطالعه است.

آمار سوال

۵۲ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه