برو به محتوای اصلی

نظر شما در مورد سهمیه‌بندی دانشگاه‌ها و مشاغل (بسیج و ایثارگران) چیه؟ آیا این اجحاف در حق متقاضیان آزمون‌های تحصیلی (انواع کنکور) و آزمون‌های شغلی نیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

من هم کاملا با هرنوع سهمیه‌ای مخالفم. به خصوص در مورد کنکور که به عینه دیده میشه جای خیلی از بچه‌های زرنگ و باهوش توسط کسایی که با سهمیه قبول می‌شن اشغال شده. اغلب هم کسایی که با سهمیه در کنکور قبول می‌شن بعد از چند ترم یا انصراف می‌دن و یا به دلیل مشروطی از ادامه دادن راه محروم می‌شن (چیزی که خودم چند موردش رو به چشم دیدم). در آزمون‌های استخدامی هم دقیقا همین مشکلات هست و اگه برای یک سمت در یک سازمان کسی رو بخوان، اولویت با خانواده شهدا و جانبازان و... هست و به تخصص فرد کمتر توجه می‌شه که یک سیاست اشتباهه. همین مسئله هست که باعث شده بسیاری از سازمان‌ها مدیریت ضعیف داشته باشن و یا بسیاری از کارمندان عملکرد خوبی نداشته باشن. من مدتی در بانک ملی کار می‌کردم که یک آقایی میانسال همکار ما بود (برادر شهید) و سواد کافی نداشت، در حدی که به بانک قوامین می‌گفت قوانین! بعد از پرس‌وجو متوجه شدم که چون برادر شهید بودن بدون هیچ آزمونی مشغول به کار شدن اون هم در بانک ملی مرکزی! 

۹
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

هر گونه سهمیه‌ای و به هر شکلی در جامعه باشد رانت‌خواری محسوب خواهد شد حال چه رانت‌تجاری باشد و چه رانت تحصیلی و... از نشانه‌های رانت در جامعه ما فساد سازمان یافته می‌باشد.

هرچند بچه‌های جنگ برای پست و مقام و ثروت به جبهه نرفتند آنها قهرمانان جاودانه جامعه ایران زمین هستند ولی بعدها دولتمردان برای اینکه به شکلی آنها را  همیشه حفظ کنند سهمیه‌ای در همه زمینه‌ها برای آنها در نظر گرفتند که متاسفانه عده ای از این گروه از فضای پیش آمده سوء استفاده کردند (البته دوستی دارم که 4 سال تمام در جبهه بود و حتی پرونده مبنی بر رزمنده بودن تشکیل نداد- پسر عمویم در سال 58 مهندس ارشد مکانیک بود وقتی خرمشهر توسط عراقی‌ها تصرف شد لس آنجلس را رها کرد و مستقیم به آبادان رفت و در ابتدای جنگ شهید شد) که نتیجه آن بدآموزی‌ها و بی‌عدالتی زیادی در جامعه ایران بوجود آمد که می‌توان به فرار مغزها و مدیریت ضعیف جامعه ایران توسط مدیران بی‌سواد و کم‌تعهد اشاره کرد و حتی اختلاس‌های بزرگ جامعه ما معمولا از همین مسیر انقلابی‌گری عبور می‌کند مثل آقای خاوری که مدیرعامل بانک ملی بود از مسیر تونل رانت حزب‌الهی به قدرت رسید و 3000 میلیارد تومان را غارت کرد.

۶

آمار سوال

۴۱ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۷ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار