برو به محتوای اصلی
محمد میرمعزی
هم‌بنیان‌گذار اپلیکیشن ساز اپچار
۵ سال پیش پرسیده شده

چگونه کسب و کار جدیدمان را استارت بزنیم و ازدواج خود را نابود نکنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

     چه زیبا مایکل گربر در کتاب افسانه کارآفرینی اش می‌نویسد:  

« هدف اصلی خود را در زندگی مشخص کنید. هدف اصلی شما نباید کسب و کارتان باشد، بلکه هدف‌تان مربوط به خود زندگی باشد. عامل اصلی در کسب و کار، خودتان هستید نه کسب و کارتان. ضمنا یادتان باشه که که کسب و کار شما زندگی شما نیست هر چند کسب و کار بر روی زندگی ما بسیار تاثیرگذار است.»

برای درک کامل از نقش کار در زندگی باید به این سوالات دقیق و شفاف جواب دهیم:

❶ دوست دارم ظاهر زندگی‌ام چگونه به نظر برسد؟

❷ دوست دارم زندگی روزمره‌ام چگونه سپری شود؟

❹دوست دارم داستان زندگی‌ام را چگونه تعریف کنم؟

❺ می‌خواهم با خانواده، دوستان، همکاران، مشتریان، کارمندان و جامعه‌ام چگونه باشد؟

در یک جمله کسب و کار ما خلاصه می‌شود در چارچوب شخصیت ما، بر همین اساس بسیاری از بزرگان موفقیت شخصیت سازی را پیش‌نیاز اساسی کسب وکار موفق می‌دانند. باید یادمان باشد که زندگی موفق یعنی:

                 «تعادل بین زندگی و کار»

رسول زارع
موسس سایت ساز سی فایو see5.ir

همیشه برای خودت یکسری تعهدات و خط قرمزها باید داشته باشی که در کنار خانواده بودن یکی از هموناست.
بقول رولف دوبلی در کتاب هنر بهتر زندگی کردن میگه یه سری افراد داریم که اعتقاد دارن نیمه اول رو باید فقط باید کار کنی تا در نیمه دوم براحتی بتونی زندگی کنی و کنار خانواده‌ات باشی غافل از اینکه اگه در نیمه اول زندگی به خانواده‌ات نرسی دیگه نیمه دومی نمیتونی داشته باشی جز یک خانواده از هم پاشیده!
بنابراین همیشه متعهد باش که شب‌ها و آخر هفته‌ها رو به زندگیت برسی، حتی اگه لازم باشه صبح‌ها ساعت 3 صبح بلند شی بری سرکار...

امثال استیو جابز هم بعد از دهه‌ها کار طلایی، آخر عمر خودشون رو آدم‌های موفقی نمیدونن بخاطر اینکه اصل زندگی یعنی اطرافیان خانواده‌شون رو تو نیمه اول زندگی فراموش کردن و موقعی فهمیدن که دیگه دیر شده بود...
وقتی داریم تو جاده به سمت یک مقصد حرکت میکنیم باید از مسیر حرکتمون هم لذت ببریم هدف زندگی اسکیل اپ کردن یک استارتاپ نیست هدف زندگی، زندگی کردنه! خود زندگی رو باید تنفس کنی و پیش بری.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

کارآفرینی کلمه جدیدی در ایران است هنوز تجربه کافی از آن در سطوح جامعه نداریم. کارآفرینی واژه‌ای است که اول در اروپا و بعد در امریکا بست پیدا کرده است برای همین خاطر اکثر مواردی که دوستان در این تاپیک فرمودند بنابه مطالعاتی هست که از متون غربی گرفته شده. 

توجه: دقت کنید به فیلم‌ها و سریال‌های تاریخ معاصر ایران که در آنها اکثرا رعیتی میرود به نزد آخوندی و گلایه میکند از رفتار قدرت حاکمه در مورد سیاست‌های وارداتی کشور و ابراز میکند مردم اگر فرصت و امکان داشته باشند میتوانند همان اجناس را با بهترین کیفیت تولید کنند. قابل ذکر است که این شرایط کماکان ادامه دارد.  

باید از اینجا موضوع رو شروع کنیم که بعد از سال‌ها تلاش در جهت مدرنیزه کردن ایران هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیدیم و شکاف عظیمی بین جامعه مدرن و سنتی وجود دارد! کارآفرینان باید انسان‌هایی سختکوش، عاشق شغل خود، متمرکز بر هدف خود باشند که سال‌ها باید عمر خود را وقف به بار رساندن ایده خود سر کنند، باید دارای هدف‌های بلندمدت و بالطبع استراتژی و تاکتیک‌های درخور داشته باشند. 

در صورتیکه شریک عاطفی این افراد میتواند افرادی سنتی باشند که اصلا اعتقادی نسبت به این مسایل نداشته باشند و بیشتر اهمیت به مناسبات خانوادگی و دوستانه (بیشتر وقت این اشخاص به رفت و آمد و قضاوت در مورد دیگران میباشد) که در این صورت متاسفانه کارآفرین راهی جز انتخاب بین هدف و همسر خود نخواهد داشت. اما ممکن است شریک زندگی میتواند از یک خانواده مدرن انتخاب شود که در اینصورت سیر این مسیر برای هر دو لذت‌بخش خواهد شد و در اینصورت هست که میشود در مورد کیفیت و کمیت وقت گذراندن با خانواده بحث کرد.

اگر میخواهید گام در مسیر کارآفرینی بگذارید اصلا نباید به این مسایل فکر کنید چون در بسیاری از مواقع باید خیلی از ارزش‌های زندگیتون رو زیر پا بگذارید. من از زمانیکه استارتاپ خود (فروشگاه اینترنتی لباس۷۳ فیزا) رو پایه‌گذاری کردم این مسایل رو به عینه تجربه کرده و دیگر بنیانگذارها رو از سایر ملیت‌ها اعم از امریکا، ترکیه، آلمان، ایران و... را دیدم  و میدانم که این مسیر واقعا بسیار سخت بوده و طاقت‌فرساست. اگر شکی در مورد مقاومت و انگیزه خود دارید بهتره که اصلا وارد نشوید!!!

نیک

من شنیدم یه شرکتی هست تو اصفهان که بصورت تخصصی روی این موضوع کار کرده و اگه اشتباه نکنم اسمش هست داده‌پردازان خط روشن.

اگه بخواین میتونم شماره مدیرش رو بهتون بدم :)