برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا برای ارسال زعفران با پست به خارج از کشور قانون و مقررات خاصی وجود داره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

جهت ارسال زعفران به خارج حداقل یک کیلو به بالا باید به صورت بسته‌بندی شده و یا فله با انجام کلیه امور گمرکی و تحویل در گمرک کشور مقصد صورت می‌پذیرد و باید دارای آزمایشات مربوطه به صورت هوایی به گمرک کشور مقصد ارسال گردد.

مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر

الف - مسافران خروجی
همه مسافران می‌توانند هنگام خروج از کشور لوازم شخصی و وسایل سفر خود را در حد متعارف و غیرتجاری از کشور خارج نمایند.
خروج صنایع دستی و مصنوعات ایرانی به هر میزان (غیر از فرش که مقررات آن جداگانه آماده است)‌،‌ بدون محدودیت ارزش به همراه مسافر بلامانع است. این کالاها نباید جنبه تجاری پیدا کنند. خروج انواع کالاهای خارجی به همراه مسافر فقط تا سقف ارزش 80 دلار مجاز است.

خشکبار 
خروج انواع خشکبار به همراه مسافر، به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد،‌ بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می‌باشد. همراهان نمی‌توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند.

فرش و گلیم 
مسافرانی که از مرزهای هوایی کشورخارج می‌شوند می‌توانند در ازای هر گذرنامه یک قطعه فرش دست‌باف به همراه خود از کشور خارج کنند،‌ به شرط آنکه مساحت فرش بیشتر از 6 متر مربع نباشد. این مقدار فرش باید یک قطعه باشد،‌ بنابراین خروج دو قطعه فرش کمتر از 6 مترمربع نیز مجاز نیست.
برای خروج فرش ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما ضروری است. همراهانی که گذرنامه مستقل ندارند، مجاز به خارج کردن فرش نیستند.
خروج فرش برای مسافران عازم امارات متحده عربی،‌ عربستان و سوریه ممنوع است.
زایران عتبات عالیات و یا سایر اماکن مقدسه مجاز به خروج فرش نیستند. ضمنأ‌ خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران هم برای این رده از مسافران ممنوع است.
خروج فرش‌های نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزش‌های تاریخی و میراث فرهنگی هستند، به همراه مسافر ممنوع است.

ارز 
به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداکثر ارز مجاز برای خروج از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه 3000 دلار (اسکناس، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو) و به ازای هر همراه حداکثر معادل 500 دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است.
خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان به صورت مسافری و تجاری ممنوع است.
خروج پول رایج در جمهوری اسلامی ایران به میزان 500 هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.

طلا و نقره 
هر مسافر می‌تواند هنگام خروج از کشور حداکثر 150 گمرک طلای ساخته شده بدون نگین و تا سه کیلوگرم نقره ساخته شده بدون نگین با خود همراه داشته باشد.

آثار هنری و اشیای عتیقه 
خروج اشیای عتیقه،‌ آثار هنری اصیل، کتاب‌های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه‌های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.