برو به محتوای اصلی
علیرضا عابدی
کارشناس فناوری اطلاعات
۴ سال پیش پرسیده شده

از لحاظ امنیتی سفر به عراق با ماشین شخصی بهتره یا با کاروان؟ با ماشین چه هزینه‌هایی داره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

بنده تجربه‌ای در این زمینه ندارم و به شما توصیه میکنم از تجربه‌ی دیگران حتما استفاده کنید. ولی از این رو یک سایت۳۴۴ پیدا کردم که در آن فردی تجربه خودش را اعلام داشته است‌.

بنده یک نقشه راهی طبق متن ترسیم نمودم امیدوارم با خواندن کامل متن بتوانید تصمصم درست بگیرید و همچنین هزینه‌های سفر با ماشین ذکر شده:

  • تهیه‌ی ویزای عراق

تهیه مدارک ماشین و گواهینامه بین‌الملل عبارتند از:

  • تهیه کارت ماشین بین‌الملل به قیمت حدود 100 هزار تومان از گمرک (صدور آنی)
  • تهیه گواهینامه بین‌الملل به ارزش 109 هزار تومان از سازمان اتومبیل‌رانی و جهانگردی (صدور آنی)
  • کاپوتاژ خودرو (که بر اساس اطلاعات این برگه گمرک ایران اجازه خروج به شما می‌دهد)
  • نیازی به پلاک بین‌الملل نمی‌باشد (من پلاک بین‌الملل از سفر قبلی داشتم جالبه که بگم موقع ورود به عراق پلاک بین‌المللی داشتم و انقدر که این پلاک ایست بازرسی‌ها رو متعجب می‌کرد، پلاک ایران عادی و تعریف شده بود و منم در نجف پلاک بین‌الملل را که با بسط بسته بودم باز کردم و ترددم راحت‌تر شد)
  • ورود گمرک عراق

علاوه بر هزینه‌هایی که در بالا ذکر شد باید اشاره کنم:

  • مبلغ عوارض نفری 75 هزار تومان بود (البته از سال 97 به بعد گران شد)
  • بعد از اخذ 25 هزار تومان با دستگاه کارت خوان یه برگه اجازه عبور از گمرک به شما میده
  • قیمت سیم‌کارت 7 روزه اینترنت نا محدود 70 هزار تومان بود میتونید همون مرز ایران از دست‌فروشان بگیرید

نتیجه‌گیری:

سفر با خودرو شخصی را با همه این تفاصیل برای افرادی که کنجکاو و جسور هستند که با خودرو خود وارد عراق بشوند توصیه می‌کنم و البته از سلامت خودروی خود اطمینان داشته باشید ترجیحا از خودرو با شاسی بلند استفاده کنید بنزین در عراق حدودا لیتری 1800 تومان بود (سال 96) (غیر ممتاز)، هتل‌ها نسبتا گران و بی‌کیفیت (البته هتل عالی هم بود)، بهداشت و شهرداری در اغلب نقاط ضعیف بود، حمل و نقل عمومی فکر می‌کنم فقط ون و تاکسی باشه، خیلی جا‌ها پول ایرانی قبول می‌کنند پس نیازی نیست پول عراقی زیادی با خودتون ببرید به طوریکه یکی از هتل‌ها از ما فقط پول ایرانی قبول می‌کرد و عراقی نمی‌گرفت، دلار با خودتون ببرید بخصوص برای گمرک اسکناس 100 دلاری حتما همراه داشته باشید. راستی دمپایی فراموش نشود خیلی بدرد میخوره برای تردد، اجازه حمل گوشی داخل مرقد را ندارید و باید قبل از ورود تحویل امانت بدهید. ما از صندوق‌های رایگانی که با گرفتن کارت شناسایی به شما کلید آن را میدهند استفاده می‌کردیم. زبان انگلیسی به درد شما نمی‌خوره و فارسی و کمی عربی در حد چپ و راست و تشکر و... نیاز هست. امیدوارم از اطلاعاتی که در اختیارتون گذاشتم استفاده لازم را ببرید و التماس دعا دارم از شما زائر عزیز.

آمار سوال

۸۹۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه