برو به محتوای اصلی

آیا درصد تقسیم سهام بین هم‌بنیانگذاران، در پذیرش شتابدهنده‌ها اهمیت دارد؟(برای مثال در حال حاضر طبق محاسبه نرم‌افزاری، سهام هم‌بنیانگذار اول در یک استارتاپ 80 درصد و هم‌بنیانگذار دوم 20 درصد محاسبه شده است.)

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امین دلشاد ، هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

هر شتاب‌دهنده‌ای معیارهای خودش رو برای پذیرش تیم داره، ممکنه برای یک شتاب‌دهنده مهم باشه و برای یک شتاب‌دهنده دیگه نه. ولی چیزی که قطعا اهمیت داره اینه که آیا یکپارچگی تیم حفظ شده یا نه. معنیش اینه که ‌هم‌بنیان‌گذار ۲۰ درصدی آیا راضیه از سهامی که بهش تعلق گرفته و تمام تلاشش رو برای پیشبرد استارتاپ انجام می‌ده یا این اختلاف سهام باعث شده احساس تعلق کمتری داشته باشه.

۵
نیک ،

برای یک شتابدهنده‌ی هوشمند، بله.

سهام یک استارتاپ که هنوز در مرحله‌ی اول هست ارزشی معادل صفر داره.

و تقسیم صفر بی‌معنیست و ماهیت و سرشت استارتاپ بر ارزش کار هم‌تیمی نیست بلکه بر احساس و تلاش یکسان و همه جانبه هست. بنابراین بهترین استارتاپ‌ها (حداقل در اکثر اون‌ها) سهام مساویست و در غیر این صورت، بهینه بودن تیم زیر سوال میره و شتابدهنده‌ها بیشترین ارزش رو به تیم و نحوه تعاملشون با هم میدهند نه به ایده و نه به بازار هدف (شبیه وی‌سی‌ها).

البته در مراحل ثانویه، سهام متفاوت کاملا منطقی‌ست اما در مرحله‌ی اول هر عضو حکم سلول بنیادین رو داره و بجای سهام متفاوت بهتره هم‌تیمی با قابلیت‌های یکسان جذب بشه تا حس کنید این سهام لایق اون هست.

نتیجه: بجای اهمیت به میزان درصد سهم به ارزش افراد ورودی دقت کنید و فقط کسی رو وارد کنید که حضورش هم‌ارزش با خودتون باشه.

۳

آمار سوال

۴۳ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۹ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار