برو به محتوای اصلی
محمد میرمعزی
هم‌بنیان‌گذار اپلیکیشن ساز اپچار
سال گذشته پرسیده شده

موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی کم‌هزینه‌ای که از یک استارتاپ دیده‌اید کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

الان خیلی مثال مناسبی از استارتاپ‌های ایرانی به ذهنم نمی‌رسه. ولی از مثال‌های کلاسیک هک رشد می‌تونم اینا رو بگم:

هات‌میل: فکر کنم اواخر دهه ۱۹۹۰ بود که سرویس ایمیل مجانیش رو راه‌اندازی کرد. اون موقع کسی با مفهوم ایمیل رایگان آشنا نبود. هر ایمیلی که از طریق  هات‌میل ارسال می‌شد زیرش نوشته بود که به صورت رایگان ارسال شده. اینطوری تعداد زیادی از آدما متوجه این مفهوم شدن و به سمت هات‌میل کشیده شدن.

دراپ‌باکس۴۴: از حجم اضافه به عنوان جایزه‌ی معرفی کاربر جدید استفاده کرد. چیزی که برای خودش هزینه‌ی زیادی نداشت، ولی برای کاربراش ارزش خیلی زیادی داشت. 

و AirBnB۹۶: توضیح این یکم سخته. با مثال ایرانی توضیح می‌دم که آسون‌تر بشه. فرض کنید دیوار۴۴ یک برنامه‌ای بنویسه که به صورت خودکار همه‌ی آگهی‌های مرتبط همشهری به سایتش اضافه بشن و آدما وقتی به آگهی‌دهنده زنگ می‌زنن بگن آگهی‌تون رو تو دیوار دیدیم. AirBnB همچین کاری کرد، ولی وقتی که خودش خیلی کوچیک‌تر از craigslist۴۲ بود. البته خودم می‌دونم زمینه کاری AirBnB با دیوار متفاوته.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

دراپ‌باکس مسابقه‌ای گذاشت بین دانشگاه‌ها. به ازای تعداد دانشجویی که از هر دانشگاه ثبت نام میکرد به همه دانشجویانش فضای جایزه میداد.

ترندیول به ازای هر دعوتی که میکردی ۲۰ لیر به مشتری جدید ۱۰ لیر هم به خودت میداد. اگر مبلغ خرید روزانه‌ات ازش از یه مبلغی بالاتر میرفت کل سفارش‌های اون روزت رو پست رایگان میکرد.