برو به محتوای اصلی

پایگاه داده شی‌گرا چیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پایگاه‌داده‌های شیءگرا (object-oriented database) یکی از انواع پایگاه داده‌ها۱۵ است که در آن اطلاعات به جای داده (مانند عدد صحیح یا رشته) به شکل شیء (مانند آنچه در برنامه‌نویسی شیءگرا استفاده می‌شود) هستند. پایگاه داده شیءگرا از پایگاه داده‌های رابطه‌ای متفاوت است و پایگاه داده شیء-رابطه ترکیبی از هر دو نوع پایگاه است.

پایگاه داده شی‌گرا چیست؟

مدل بانک‌های اطلاعاتی شی‌گرا، قدرت زبان‌های شی‌گرا و سیستم‌های ذخیره و بازیابی اطلاعات را ترکیب کرده و به سیستم‌های بسیار قدرتمندی تبدیل شده‌اند.
در مدل بانک اطلاعات شئ‌گرا داده‌ها فقط به شکل شئ ذخیره می‌شوند و ارتباط بین داده‌ها، صفت‌ها، محدودیت‌ها و مسائل زمان و مکان را نیز در بر میگیرد. در واقع طراحی بانک اطلاعات در مدل شئ‌گرا یعنی ارائه بانک مورد نظر در قالب مکانیزم‌های ارائه شده توسط این مدل مانند: کلاس، وراثت، گروه‌بندی و...
داده‌های بانک اطلاعات در این مدل بصورت اشیایی در می‌آیند که به طرق مختلف در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند و عملیات گوناگون مانند وارد کردن داده‌ها، حذف و اضافه و به روز درآوردن آنها و استخراج اطلاعات توسط پیام‌هایی که بین اشیا رد و بدل می‌شود قابل انجام است. یکی از بزرگترین دلایل توفیق بانک اطلاعات شی‌گرا امکان تعریف نوع داده توسط کاربر است. مدل شئ‌گرایی به کاربر امکان می‌دهد که ضمن استفاده از انواع ساده داده‌های تعریف شده، خود نیز به طور دلخواه به تعریف داده بپردازد و آنها را کنترل و پیاده‌سازی کند. که مفاهیم شی‌گرایی تعریف شده در این مدل مانند: وراثت، چندریختی و... به این عمل قدرت فوق العاده‌ای بخشیده است.
چند پایگاه داده شی‌گرا معروف:
oracle
Microsoft SQL Server
MySQL
PostgreSQL

۷