برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

بیماری هموفیلی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

بیماری هموفیلی را به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های ارثی در دنیا می‌توان شناخت. علل ابتلا به هموفیلی متفاوت است و این بیماری انواع مختلفی را شامل می‌شود؛ اما شایع‌ترین علت بروز این بیماری انتقال ژنتیکی آن از والدین به فرزندان است. بیماری هموفیلی بر توانایی خون برای لخته شدن تأثیر می‌گذارد و اکثر افراد مبتلا به آن از جنس مذکر هستند. در حالت عادی زمانی که شما جایی از بدن‌تان را می‌بُرید، فاکتورهای انعقادی در خون با سلول‌های خون به‌نام پلاکت‌ها ترکیب می‌شوند تا خون را غلیظ و چسبناک کنند تا خونریزی قطع شود. افراد مبتلا به بیماری هموفیلی، در خون‌شان فاکتورهای انعقادی کافی ندارند یعنی چنین افرادی طولانی‌تر از حد معمول خونریزی می‌کنند تا جایی که این قضیه ممکن است موجبات مرگ فرد را فراهم آورد. 

فاکتورهای انعقادی عوامل بسیار مهمی هستند که میزان خونریزی را در بدن کنترل می‌کنند. در واقع اگر این فاکتورها وجود نداشته باشد، بدن بر اثر کوچک‌ترین ضربه‌ای دچار خونریزی‌های شدید می‌شود. علائم بیماری هموفیلی، به سطح فاکتورهای انعقادی خون شما بستگی دارد و می‌تواند خفیف تا شدید باشد. علامت اصلی بیماری هموفیلی این است که خونریزی بند نمی‌آید و به آن خونریزی طولانی‌مدت نیز گفته می‌شود.

بیماران هموفیلی ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

  • خونریزی بینی یا خون دماغ‌هایی که برای زمان درازی به طول می‌انجامد.
  • خونریزی از زخم‌ها که مدت زیادی طول می‌کشد.
  • خونریزی از لثه‌ها.
  • پوستی که به‌ راحتی کبود می‌شود.
  • درد و سفتی در اطراف مفاصل مانند آرنج، به‌علت خونریزی در داخل بدن.

هر چند بیماری هموفیلی طوری است که شاید کنار آمدن با آن راحت نباشد ولی اگر از عوارض آن جلوگیری شود، خود بیماری کشنده نیست. بارها دیده شده است با درمان مناسب و تشخیص بموقع عوارض، بسیاری از کودکان مبتلا به هموفیلی طول عمر طبیعی و زندگی نسبتا سالمی داشته‌اند.

آمار سوال

۵۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه