برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۳ سال پیش پرسیده شده

پروتکل TCP/IP چیست و در کجا کاربرد دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کلمه TCP/IP مخفف Transmission Control Protocol Internet Protocol می‌باشد. پروتکل TCP/IP یکی از مهمترین پروتکل‌های ارتباطی در شبکه‌های کامپیوتری به خصوص شبکه اینترنت می‌باشد. این پروتکل به عنوان یک پروتکل جهانی شناخته شده است و در بستر اینترنت از آن استفاده می‌شود.

باید گفت که TCP/IP تنها یک پروتکل نیست. در واقع یک پشته پروتکل یا مجموعه پروتکل ارتباطی است که از ترکیب شدن چندین پروتکل به وجود آمده است. این پشته پروتکل بصورت کلی از دو پروتکل اصلی TCP و IP تشکلی شده است. این دو پروتکل وظیفه تعیین چگونگی برقرار ارتباط بین سیستم‌ها در شبکه و روش انتقال اطلاعات بین آنها را تعیین می‌کنند. 

توجه کنید که TCP یک پروتکل اتصال‌گرا (Connection Oriented) است یعنی صحت اطلاعات ارسالی برای این پروتکل بسیار مهم است و از جهتی سرعت آن به نسبت پایین است. پروتکل IP یک پروتکل غیر اتصال‌گرا (Connection Less) است یعنی صحت داده‌های ارسالی چندان مهم نیست و سرعت بیشتر مد نظر است. در شبکه‌های مبتنی بر TCP بیت به بیت داده‌ها بعد از انتقال در شبکه بررسی می‌شود و به همین دلیل کند است، در صورتیکه در شبکه‌های IP سرعت ارسال مهم است. پشته پروتکل TCP/IP یک پروتکل ترکیبی خوب ایجاد کرده است و نقاط ضعف هر یک از این دو پروتکل را پوشش داده است. 

درون پشته پروتکل TCP/IP چندین پروتکل وجود دارند که وظیفه ارتباطات داده‌ها را در شبکه بر عهده دارند، این پروتکل‌ها عبارتند از: 

  • پروتکل TCP یا Transmission Control Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ارتباطات بین نرم‌افزارهای کاربردی در شبکه را بر عهده دارد.
  • پروتکل UDP یا User Datagram Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ساده‌ترین حالت برقراری ارتباطات داده‌ای بین نرم‌افزارها در شبکه را بر عهده دارد.
  • پروتکل IP یا Internet Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ارتباطات بین کامپیوترها در شبکه را بر عهده دارد.
  • پروتکل ICMP یا Internet Control Messaging Protocol: این پروتکل وظیفه بررسی خطاها و وضعیت شبکه را بر عهده دارد.
  • پروتکل DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol: این پروتکل وظیفه آدرس‌دهی خودکار در شبکه را بر عهده دارد.
مدل TCP/IP در مقابل مدل مفهومی OSI
مدل TCP/IP در مقابل مدل مفهومی OSI

مدل TCP/IP نیز مانند مدل مفهومی OSI دارای ساختار لایه‌بندی یا Layering می‌باشد و برخلاف مدل OSI که دارای 7 لایه می‌باشد این پشته پروتکل دارای 4 لایه به نام‌های Internet (اینترنت)، Transport (انتقال)، Application (کاربردی) و Network Interface (رابط شبکه) می‌باشد.

Behzad babai
Modir proje samanh ertebat baran

پروتکل TCP/IP مخفف Transmission Control Protocol / Internet Protocol است.

میتونیم بگیم پروتکل انتقال اطلاعات هست و کاربردش هم اینه اگر نباشه عملا اینترنتی هم نیست چون TCP/IP اولین پروتکل ارتباط به اینترنت هست.

نیکلاس

در واقع TCP/IP خودش که پروتکل نیست یه reference model هست که این رفرنس مدل‌ها کل کار شبکه رو به لایه‌هایی که هر لایه پروتکل‌هایی داره تقسیم میکنن. چون پروتکل‌های اساسی این رفرنس مدل TCP و IP هستن اسمشو اینطوری گذاشتن. کاربردشم تقریبا همه جا. این یه استاندارد جهانیه. مثه درگاه‌های usb یا مموری کارت‌ها. tcp/ip هم یه مدل جهانی و استاندارد برای ارتباطات شبکه‌ایه.