برو به محتوای اصلی
علی بهزادیان
۳ سال پیش پرسیده شده

معنای واژه‌ی «دنیا دیده» را کامل توضیح دهید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

فکر کنم اولین بار در شاهنامه فردوسی در مکالمه بین سیاوش و پیران در هنگام خروج از ایران به این مفهوم رسیدم. که سیاوش به او میگوید تو مردی جهان دیده هستی و تجربه‌های زیادی داری پس مرا راهنمایی کن. (ابیات به صورت دقیق در خاطرم نیست)

جهان دیده یا دنیا دیده یعنی کسی که حالت‌های مختلف زندگی و انواع شخصیت‌های رفتاری در دنیا را دیده باشد. پیشتر که رسانه‌ها و ارتباطات به شکل امروزی مطرح نبود برای دیدن جهان حتما باید سفر می‌رفتی و تجارت می‌کردی و جوامع مختلف را می‌دیدی تا متوجه می‌شدی جهان به اندازه شهر تو کوچک نیست.

وقتی فردی فرهنگ‌ها و جوامع مختلف را ببینند از میزان تعصب و غرورش بر اعتقاد سخت پیشینیان کمتر می‌شود. 

دنیا دیدگی یعنی آشنایی با عوالم مختلف و فرهنگ‌های متنوع تا به تو ثابت شود فقط افکار تو صحیح نیستند و باید به افکار و اعتقادات دیگران احترام بگذاری.

جنبه دیگر جهان دیدگی، تجربه است. سعدی در گلستان و بوستان خود به این موضوع اشاره‌های بسیار می‌کند. وی که خود نیز تاجر بود درس‌ها و تجربه‌های ملل مختلف زمان را به زیبایی برای خواننده بیان می‌کند. افراد جهان دیده وقتی یک وضعیت و بحران را چه در شهر چه خانواده ببینند به خوبی می‌توانند نتیجه آن را پیش بینی کنند.

شخصا وقتی شروع به یادگیری زبان دیگر و کشف افراد از فرهنگ‌ها و زبان‌ها و نژادهای مختلف کردم توانستم خیلی راحت‌تر با تعصب خداحافظی کنم.